Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Parky u zámku ve Zboží a na Hradě Kámen čekají úpravy

Hrad Kámen
Už letos na podzim nechá Kraj Vysočina ošetřit zeleň v historických parcích u zámku ve Zboží a u na Hradě Kámen. Nemocné stromy budou vykáceny, aby neohrožovaly návštěvníky. Kolem 200 dřevin odborníci ošetří a vysázejí několik stovek nových stromů a keřů. Zakázku na práce celkem za 1,5 milionu korun získala firma Ekoimpex Vysočina. Na revitalizaci parků má kraj slíbenou dotaci z Operačního programu Životní prostředí. „Do jara budou mít odborníci plné ruce práce s ošetřením dřevin a nejnutnější ozdravnou těžbou, a to především ve Zboží. Do září pak musí na obou místech stihnout veškerou vegetační výsadbu,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Park pod Hradem Kámen má rozlohu 1,4 hektaru. "Naposled byl ve velkém odborně sanován v 70. letech minulého století v souvislosti s celkovou rekonstrukcí hradu. Od té doby žádný větší koncepční zásah do parku nebyl učiněn," řekl Ondřej Hájek, ředitel pelhřimovského Muzea Vysočiny, které má Kámen ve správě. Tady k zemi padne jen několik starých stromů, například kaštan u cesty na hrad kdysi poškozený bleskem, který začal vyhnívat. Odstraněny budou také náletové dřeviny. Vysázeno bude 471 dřevin, včetně různě vysokých keřů. Podle projektu by v parku pod hradem bylo potřeba obnovit také květinovou výsadbu a cesty, ale na to teď podle ředitele nebylo dotace možné čerpat.

Téměř šestihektarový park ve Zboží na Havlíčkobrodsku obklopuje zámek, v němž sídlí sociální ústav se šesti desítkami klientů. V parku bude v nejbližších měsících vykáceno 111 stromů a dalších 195 bude prořezáno. Projekt tam počítá s výsadbou 26 nových dřevin.

  • Jan Joneš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: jones.j@kr-vysocina.cz

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 8.10.2014 / 8.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze