Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

Staňte se Sherlockem Holmesem: Rozsáhlá výstava dýmek v třebíčském muzeu

Dýmky
Muzeum Vysočiny Třebíč zpřístupnilo formou výstavy část ze své vzácné ucelené sbírky dýmek a kuřáckých potřeb, jejíž historie je více než stoletá. „Výstava nemá za cíl propagovat kouření, naopak v úvodu i závěru výstavy je návštěvník informován, že nejzdravější je dýmky pouze sbírat, neboť jsou dokladem umělecko-řemeslného umu našich předků,“ upozorňuje Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Výstava Dýmky a svět v bývalé konírně třebíčského zámku je otevřena pro veřejnost do 26. října 2014.
 

 
 

„Co takhle stát se na chvilku Sherlockem Holmesem? V anglickém koutku se můžete vyfotit s dýmkou v ruce, kabátu, nezbytné kostkované čepici a s přemýšlivým výrazem,“ zve na výstavu Marie Kružíková. Na základě návštěvnického ohlasu došlo k prezentaci dýmek v širším rozsahu, a tak je návštěvníkům představena nejen historie tabáku od jeho objevení u amerických indiánů, dovezení rostliny na evropský kontinent, až po kouření dýmkového tabáku v pánských klubech, ale zejména vývoj dýmky samotné, předmětu, který během staletí měnil svoji podobu z hlediska tvaru a užitého materiálu od řemeslného výrobku po umělecké dílo vysoké sběratelské hodnoty. Základem výstavy je putovní výstava, která od roku 1996 téměř bez přestávky byla k vidění v muzeích celé České republiky, ale i v zahraničí, a to na Slovensku a v Polsku, a nově je významně rozšířena o další výpůjčky. Vystavené předměty jsou vyrobeny z různých materiálů, např. z mořské pěny, porcelánu, hlíny, dřeva ad.

 

Pro návštěvníky přitažlivá může být i ukázka dílny s dýmkařským soustruhem, filmová projekce o osobnostech, které dýmku kouřily či interaktivní koutek.

Další dýmky, mezi nimiž jsou i světové unikáty, jsou vystaveny v nové zámecké expozici, která rovněž stojí za návštěvu.

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 

 

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 7.8.2014 / 7.8.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze