Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Concentus Moraviae zahájí Kytice Antonína Dvořáka

Ilustrační foto
Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae v červnu vstoupí do svého devatenáctého ročníku. Od 3. do 28. června 2014 proběhne celkem 34 akcí – tedy 33 koncertů a jedno odpoledne věnované pro rodiny s dětmi, a to ve 20 městech a obcích Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Zahajovací koncert je naplánován ve Žďáře nad Sázavou, kde pod taktovkou Jakuba Hrůši zde vystoupí PKF – Prague Philharmonia s Kyticí Antonína Dvořáka. Uspořádání festivalu finančně podpořil Kraj Vysočina.
 

 
 

10 koncertů festivalu Concentus Moraviae v Kraji Vysočina

 

3. 6. 2014 Žďár nad Sázavou, Dům kultury, 19:00

v rámci oslav 20. výročí zapsání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře do dědictví UNESCO

Na slavnostním zahajovacím koncertě vystoupí nejlepší český a přední evropský komorní orchestr PKF – Prague Philharmonia, řízený svým šéfdirigentem, dnes již mezinárodně proslulým mladým dirigentem Jakubem Hrůšou. Tři ze čtyř populárních Dvořákových symfonických básní na Erbenovu Kytici budou v tomto programu konfrontovány s jejich textovými předlohami v podání fascinující Soni Červené. Díky tomu posluchači ještě více ocení kromě Dvořákova melodického bohatství a instrumentačního mistrovství i jeho rafinovanou práci se zvukomalbou.

 

7. 6. 2014 Bystřice nad Pernštejnem, Kulturní dům, 19:30

V programu Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way se spojuje instrumentální mistrovství s temperamentem. Zazní v něm virtuózní cikánské, rumunské a maďarské lidové skladby, ale i populární klasické kompozice jako Chačaturjanův Šavlový tanec či Brahmsův Uherský tanec.

 

11. 6. 2014 Náměšť nad Oslavou, zámek, nádvoří, 19:00

Janáčkův komorní orchestr a špičkový český houslista mladé generace Josef Špaček, laureát bruselské soutěže královny Alžběty a historicky první rezidenční umělec festivalu Concentus Moraviae konfrontují dvě klasické skladby českého repertoáru, totiž Janáčkovu Suitu pro smyčce a Dvořákův Mazurek, s proslulou Modlitbou toreadora a s temperamentním Čtverem ročních dob Astora Piazzolly, argentinského zakladatele tzv. nového tanga.


13. 6. 2014 Třebíč, Zadní synagoga, 19:30

Na svém sólovém recitálu se charismatický kytarista Pavel Steidl zaměří vedle hudby české (Leoš Janáček, Jana Obrovská) i na skladby španělské, tvořící základ koncertního repertoáru klasické kytary.

 

14. 6. 2014 Velké Meziříčí, zámek, jídelna, 19:30

Zemlinského kvarteto přednese tři skladby autorů z ústředních zemí letošního ročníku. Zatímco Joaquín Turina hudebně i tematicky pevně setrvává ve své vlasti, když zachycuje typicky španělské téma koridy, respektive toreadora, připravujícího se na zápas s býkem, Antonín Dvořák ve svém slavném "Americkém" kvartetu kombinuje českou hudbu s melodiemi, které objevil při svém pobytu v Americe. Jediný žijící autor tohoto koncertu, norský skladatel Trygve Madsen originálně a často i velmi humorně propojuje norské prvky se soudobou hudbou a jazzem.

 

18. 6. 2014 Žďár nad Sázavou, Městské divadlo, 19:30

Díky spolupráci houslisty Josefa Špačka se Zemlinského kvartetem zazní na koncertu nejen krásná Sukova Meditace, ale také oblíbený Dvořákův „americký“ smyčcový kvintet Es dur a jako naprostá rarita brilantní Polonéza D dur pro sólové housle a smyčcové kvarteto od brněnského rodáka Heinricha Wilhelma Ernsta, jednoho z největších houslových virtuózů 19. století.

 

21. 6. 2014 Bystřice nad Pernštejnem, Kulturní dům, 19:30

Duo Ardašev uvede v nesmírně atraktivním programu díla Víta Zouhara, Antonína Dvořáka, Edvarda Hagerupa Griega a Maurice Ravela. Ten je sice právem vnímán jako skladatel francouzský, nicméně španělský (resp. baskický) původ jeho matky a také místo jeho narození v baskickém Ciboure na španělsko–francouzských hranicích silně ovlivnily jeho celoživotní vztah ke španělské kultuře. Jedním z nejkrásnějších hudebních projevů této vazby je jeho Španělská rapsodie, kterou později instrumentoval pro velký orchestr. Griegovy Norské lidové písně a tance i Dvořákovy Slovanské tance jsou úspěšnou stylizací lidové hudby vlasti každého ze skladatelů. Drásnění vzniklo na objednávku prvního ročníku Českých snů v roce 2004, Vít Zouhar v něm originálním způsobem propojuje rozdílné světy janáčkovských inspirací a výrazových prostředků tzv. minimalistické hudby.

 

22. 6. 2014 Velké Meziříčí, Luteránské gymnázium, 19:30

v rámci 8. Evropského festivalu filosofie

Jazzové vlivy budou k slyšení na koncertu s názvem Terezínské hvězdy. Zazní na něm tvorba skladatelů, jejichž život násilně ukončila nacistická okupace. Bylo by však příliš zjednodušující označovat je paušálně nálepkou „terezínští skladatelé“. Ta by byla v případě Ervína Schulhoffa nepřesná, ale i dalším skladatelům tohoto koncertu by vlastně neprávem ubírala jejich osobitost a dodávala jim zdání jakési jednoty, která by neodpovídala historickým skutečnostem. Hudba jazzem ovlivněného dadaisty Schulhoffa má málo společného s výrazovým světem Hanse Krásy a naprosto zásadně se liší od skladeb Janáčkem ovlivněného expresionisty Gideona Kleina. Kromě jejich původu a násilné smrti v koncentračních táborech je spojuje hlavně vysoká originalita jejich skladeb.

 

23. 6. 2014 Náměšť nad Oslavou, zámek, knihovna

Členové Dvořákova tria Jan Fišer (housle), Tomáš Jamník (violoncello) a Ivo Kahánek (klavír) vystoupí především jako sólisté. Ústředním tématem jejich koncertu je hudba Leoše Janáčka a dvou jeho mladších obdivovatelů. Pro tvorbu Pavla Nováka Zemka (*1957) je charakteristické vědomí sounáležitosti s hudbou skladatelů dřívějších období. V případě 25 capricií na Janáčkovo téma ji dokáže mistrovsky a zcela ústrojně propojit se svou vlastní soudobou hudební řečí. Na závěr přednese Dvořákovo trio společně pět hravých Bergerettes Bohuslava Martinů z roku 1939.

 

24.  6. 2014  Třebíč, Národní dům
Norská trumpetistka Tine Thing Helseth se představí se souborem Tine Thing Helseth Quintet, složeném z norských hudebníků, a zahraje nejen fúzi jazzu a argentinského tanga od Astora Piazzolly, ale také irské lidové písně a kabaretní písně až po skladby Kurta Weila. Koncerty tohoto souboru jsou eklektickým mixem vzrušující hudby, zábavné pro posluchače i muzikanty.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.5.2014 / 30.5.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze