Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kraj Vysočina významně přispěje na realizaci památníku sv. Zdislavy v Křižanově

Kraj Vysočina významně přispěje na realizaci památníku sv. Zdislavy v Křižanově
Zastupitelé Kraje Vysočina rozhodli o finanční podpoře výstavby památníku sv. Zdislavy v Křižanově v celkové výši 600 000 korun. Jedná se o mimořádný projekt, který se vztahuje k rodačce z Křižanova, jejíž věhlas zdaleka přesahuje hranice našeho regionu. Podporou tohoto projektu přispěje kraj i k propagaci Vysočiny a ke zvýšení turistické atraktivity regionu.
 

 
 

Na rok 2015 vychází oslavy 20. výročí svatořečení sv. Zdislavy, celoevropsky i světově známé rodačky z Křižanova, která byla kanonizována papežem Janem Pavlem II. dne 21. května 1995. Při této významné příležitosti započala Římskokatolická farnost Křižanov v úzké spolupráci s Městysem Křižanov se stavbou památníku sv. Zdislavy, který má připomínat mimořádnou osobnost a skvělé vlastnosti světice, která má i po staletích v dnešní době stále co říci – především o rodině a vztazích k bližnímu.

 

Památník bude umístěný na náměstí u radnice v Křižanově. Uvnitř kruhu o průměru 12 m bude kašna ve tvaru sférického trojúhelníku, v ní umístěná bronzová socha mladé Zdislavy, jak odcházela z Křižanova za Havlem z Lemberka a v rozích kašny její atributy. Kolem budou sloupy spojené architrávem s nápisy a pod sloupy místo na příjemné posezení doplněné v okolí o zeleň. V současnosti je zhotoven model v měřítku 1:20. Základní kámen památníku byl požehnán papežem Františkem při audienci ve Vatikánu dne 17. dubna 2013.

 

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
 

Kraj Vysočina významně přispěje na realizaci památníku sv. Zdislavy v Křižanově

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 2.4.2014 / 2.4.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze