Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Těžba uranu na Vysočině by mohla pokračovat

Diamo
Premiér Bohuslav Sobotka navštívil 31. března Kraj Vysočina. První zastávkou v rámci plánovaného programu byl uranový důl Rožná, kde se potkal nejen s vedením společnosti, ale také se zástupci odborů. Premiér informoval, že státní podnik Diamo plánuje do šesti-sedmi let, tedy po ukončení těžby v uranovém dole Rožná otevřít další těžební ložisko uranu u Brzkova okr. Jihlava. Těžba by pak mohla zaměstnávat stovky horníků přibližně dalších 16 let. Vláda by o tom podle něho měla rozhodnout do několika měsíců, patrně letos v létě.
 

 
 

Podle premiéra se oblast v okolí Bystřice nad Pernštejnem musí připravovat na blížící se termín uzavření uranového dolu v Rožné. Těžební závod Geam s 950 pracovníky patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. „Já vidím těžbu v Brzkově jako reálnou alternativu vytvoření pracovních míst,“ uvedl Sobotka. Pro těžbu je podle něj třeba najít technologie, které zatíží přírodu co nejméně. K projednávání záměru se ještě budou vyjadřovat dotčené obce i kraj. „Pokud se neobjeví nějaké zásadní negativní argumenty, pak se domnívám, že by vláda měla podpořit zachování zaměstnanosti v regionu a možnost pokračování těžby,“ doplnil Sobotka. . U Brzkova se zatím zásoby uranu odhadují kolem 3000 tun.

 

V současné době probíhají na Rožínce průzkumné důlní práce podzemního zásobníku zemního plynu. Soukromý investor plánuje vybudovat v hloubce 1000 až 1200 metrů zásobník na několik desítek miliónů metru krychlových plynu. Průzkum by měl být podle slov zástupců investora hotový v první čtvrtině roku 2015. Zhruba v roce 2018 se počítá s dokončením projektu. Práci by zde mohlo najít 20 – 30 lidí.


Rožná je posledním fungujícím uranovým dolem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Uranová ruda se tam těží přes půl století.Závod Geam, který spadá pod Diamo, zaměstnává 950 lidí; z nich asi 800 na dole a v sousední chemické úpravně uranových rud.

 

 

Těžba uranu na Vysočině by mohla pokračovat

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 1.4.2014 / 1.4.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze