Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Štěpán Axman

Štěpán Axman
Oceněn v roce 2013
 

 
 

Štěpán Axman vede Mezinárodní centrum ATM pro lidi se zdravotním postižením, které se zaměřuje na výuku a pracovní uplatnění v oboru řemeslně-výtvarném. Vyučuje vlastní řemeslnou techniku a je autorem řady vzdělávacích projektů. Jeho nevidící žáci-absolventi dnes pracují jako učitelé techniky modelování, lektoři vzdělávacích programů, řemeslníci a někteří z nich také jako samostatní výtvarníci.

Štěpán Axman absolvoval obor kamenosochař na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a od roku 1993 se věnuje soustavné práci s nevidícími v oboru modelování. V roce 1995 založil občanské sdružení Slepíši, které se věnuje vzdělávání a řemeslně-výtvarné prezentaci lidí s handicapem. Je autorem speciální techniky modelování pro lidi se zdravotním postižením, tzv. Axmanovy techniky modelování (ATM), která je českým patentem. Technika ATM byla s úspěchem představena ve Finsku, Slovinsku, Slovensku, Francii a v Kanadě.

V roce 2000 založil se svou ženou Terezou Axmanovou Mezinárodní centrum Axmanovy techniky modelování v Tasově na Vysočině. Určeno je lidem, kteří kvůli svému handicapu nemohou absolvovat klasické řemeslně-výtvarné vzdělání. V roce 2007 inicioval vznik Chráněné vývojové dílny ATM v Tasově, kde v současné době pracuje šest lidí nevidících a lidí s kombinovaným postižením.

Štěpán Axman je autorem několika vzdělávacích projektů, například programu s názvem „Hele lidi“ na základních a mateřských školách, který seznamuje zdravé děti s životem lidí handicapovaných. Ročně se programu účastní kolem tří tisíc dětí, lidem s handicapem nabízí tento program nové pracovní uplatnění. Další vzdělávací projekt „Hele hlína“, realizovaný v letech 2006–2010, dal příležitost lidem s mentálním postižením z ústavů sociální péče v Kraji Vysočina vyučit se řemeslu ATM. Výsledkem tohoto projektu je například dílna Volšové ruce při ÚSP Zboží.

Štěpán Axman je také iniciátorem a spoluautorem sbírkotvorné koncepce stálé sbírky hmatového sochařství, realizované v letech 2006–2008 pro Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. V rámci externí spolupráce s Masarykovou univerzitou přednáší pro studenty v oborech speciální pedagogika, psychologie a sociologie.

 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 21.1.2014 / 21.1.2014

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze