Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vzniká krajské centrum péče o lidi s Alzheimerovou chorobou

Vzniká krajské centrum péče o lidi s Alzheimerovou chorobou
Na Vysočině se buduje krajské centrum péče o lidi s Alzheimerovou chorobou a jinými demencemi. Centrum bude otevřeno ve Ždírci u Polné a bude součástí tamějšího domova pro seniory. Jeho kapacita činí šedesát lůžek. „Našim záměrem je, aby v Kraji Vysočina byla dokončena síť služeb pro lidi se syndromy demence. Hlavním posláním centra bude pomoc a podpora rodinám, ale také samosprávám a pečovatelským službám,“ říká krajský radní pro sociální záležitosti Petr Krčál.
 

 
 

Vedle lůžkových kapacit vznikne v centru rehabilitační oddělení, místnost pro denní aktivity a poradenský koutek. V současné době se tu staví víceúčelový koridor, který spojí centrum s domovem pro seniory. V koridoru bude dále probíhat vzpomínková terapie. V péči o nemocné budou také využívány venkovní prostory, zejména pak víceúčelová zahrada. „Zahrada tisíce cest vznikne ve spolupráci s našimi rakouskými partnery. Již několik let se s nimi podílíme na zkvalitnění péče o lidi s demencemi,“ poznamenává Petr Krčál.  Součástí celého areálu bude i seniorské sportovní a relaxační centrum.

 

Centrum bude zastřešovat péči o lidi s touto chorobou v regionu. „Neznamená to však, že by nahradilo domovy se zvláštním režimem, které v současnosti zastávají tuto péči a budou zastávat nadále. Počet lidí s Alzheimerovou chorobou roste,“ vysvětluje radní Krčál.  Vedle pobytových služeb bude centrum zaměřeno na poradenství, počítá se také s pravidelnými školeními a stážemi pro zaměstnance jiných organizací poskytujících sociální služby. Dokončení celého areálu je plánováno v druhé polovině roku 2014. Centrum by mělo být otevřeno na přelomu roku 2014 a 2015.

 

Alzheimerova nemoc je závažné onemocnění mozku, při kterém dochází k zániku mozkových buněk a následnému ubývání mozkové hmoty. Jde o nemocnění, jehož riziko vzniku s věkem stoupá. Ve skupině 65tiletých jsou postiženy zhruba 2 – 3 %, přičemž každých 5 let se toto procento zdvojnásobuje. V České republice se počet lidí, které trpí Alzheimerovou chorobou, odhaduje na 80 000.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.12.2013 / 5.12.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze