Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zámek Třebíč po dlouhé rekonstrukci opět otvírá

Zámek Třebíč po dlouhé rekonstrukci opět otvírá
Po tříletém uzavření z důvodu generální rekonstrukce objektů i expozic se otvírá zámek v Třebíči. Čtyři nové prohlídkové trasy Muzea Vysočiny, které zde sídlí, přibližují přírodní bohatství Třebíčska, klášterní historii areálu, upozorňují na poslední majitele zámku Valdštejny i na třebíčské betlémy. „Kraj Vysočina v Třebíči uskutečnil svůj historicky největší projekt zaměřený na regionální muzejnictví, na který se podařilo získat více než 160 miliónů korun z ROP Jihovýchod,“ uvedla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

Původně benediktinský klášter v Třebíči se kolem roku 1500 začal měnit v zámeckou rezidenci. Proto jsou nové expozice, jejichž scénář vytvořil děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík, zasazeny do příběhů a historického kontextu. Jedna z nich například ukazuje v někdejších klášterních chodbách u rajského dvora svět neživé přírody a mimo jiné prezentuje moravské vltavíny. Druhá je věnovaná klášterům od středověku do minulého století. Valdštejnům na Třebíči je věnována celá část horního zámeckého patra a jde o první zámeckou expozici, která na zámku v Třebíči bude k vidění. Čtvrtá expozice nazvaná Lidé. Místa. Osudy. připomíná významné osobnosti Třebíčska, přírodu a řemeslnou výrobu, také tradiční betlémy. „U jednotlivých expozic uslyšíte autentické zvuky, např. ukázky válečných písní, hlasy ptáků, na několika místech jsou připraveny velkoplošné videoprojekce a z oken zámku bude možné pozorovat Třebíč dalekohledem,“ prozradil ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek s tím, že čtyři muzejní expozice zabírají 1400 metrů čtverečních ploch.

 

O víkendu 23. a 24. listopadu 2013 budou na zámku probíhat Dny otevřených dveří pro veřejnost zdarma. Od úterý 26. listopadu bude Muzeum Vysočiny Třebíč v prostorách zámku přístupné v běžném režimu, tedy každý den mimo pondělí.

 

Souhrnné informace k dotaci ROP Jihovýchod

Projekt: Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic

Oblast podpory: Rozvoj udržitelného cestovního ruchu

Termíny realizace: 9/2010 – 3/2014

Celkové náklady cca: 180 mil. Kč

Výše dotace ROP Jihovýchod: 160 mil. Kč

Více informací: http://www.zamek-trebic.cz/rekonstrukce.html

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 21.11.2013 / 21.11.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze