Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Dokumenty odborů krajského úřadu kraje Vysočina

Mobilní verze webu

květen 2013

 

 
 

Už jsem se vícekrát vyjadřoval k podivnostem tohoto světa. Jednou z nich je naše konzumace potravin z dalekých zemí. Kamiony a lodě dovážejí tuny rychlené zeleniny nebo mraženého masa nejasné kvality. A naopak naše vlastní zemědělská kvalitní produkce je omezována, protože nemá odbyt. To se mě velmi dotýká, protože Vysočina je především zemědělským krajem. Vím, že k tomu vedou složité ekonomické a obchodní podmínky, ale pořád se mi to zdá nelogické.

 

Zatím se objevují první plaché vlaštovky aktivního přístupu našich producentů ve snaze prosadit se na našem trhu. Je to boj obrů v řetězcích s malými producenty, boj nesnadný a pro někoho marný, ale podle mého názoru nutný. Snažíme se v tom podle svých možností pomáhat. Jednali jsme o různých možnostech mimo jiné při společném setkání s agrární komorou. Jedním z drobných krůčků k této podpoře je i vyhlášení grantového programu „Prodejny regionálních produktů 2013“. Jedná se o zcela nový grantový program, kterým chce kraj podpořit producenty regionálních výrobků prostřednictvím podnikatelů, kteří ve svých prodejnách v Kraji Vysočina tyto produkty nabízejí a zajišťují jim odbyt a nepřímo i propagaci. Podpora je určena na stavební úpravy prodejen nebo na nákup nového zařízení a vybavení prodejny. Podnikatelské subjekty mohou získat od 30 do 150 tisíc korun na jeden projekt za podmínky minimálně 50% podílu na nákladech. V programu je alokováno celkem 1,5 milionu korun.

 

Velmi mě mrzí, že venkov je stále více ústředními státními orgány zanedbáván. Křiklavým příkladem je rušení poboček České pošty se zdůvodněním nerentability a nutných úspor. Jde ale vždy jen o peníze? Je ten stát tak chudý, že musí šetřit zase na těch, co se nemohou bránit? A problémy především seniorů s omezováním podmínek jejich života na venkově nikoho nezajímají? I proto jsem jednal se Sdružením místních samospráv ČR i s ředitelem České pošty. A jsem připraven pomoci i při dalších jednáních.

 

Otázky postavení měst a obcí byly diskutovány i na Republikovém shromáždění Sdružení místních samospráv, které se uskutečnilo v dubnu v Havlíčkově Brodě. Zástupci samospráv logicky kladli důraz na administraci příštího programovacího období a možnosti měst a obcí v čerpání evropských dotací. Zcela souhlasím i s jejich heslem „Náš stát nezbohatne, pokud jeho obce zchudnou“.

 

Na závěr se ještě vrátím k problematice možností českých produktů. Nedá mi, abych neopakoval poněkolikáté, že pomoci naší produkci čehokoliv můžeme všichni. Třeba nepodléháním barevným bombastickým reklamám, ale preferováním regionálních a českých produktů. Zkusme začít každý u sebe.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 5.6.2013 / 5.6.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor majetkový

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze