Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Dokumenty odborů krajského úřadu kraje Vysočina

Mobilní verze webu

duben 2013

 

 
 

Jaro jsem vítal na těchto stránkách už v březnu. Psal jsem o tom, že vzduch je už voňavější a více světla přináší i lepší náladu. Nyní bych rád připomněl i jinou stránku tohoto období. V zimě částečně sníh schová i mnohé nepořádky. Znáte to – někteří na to spoléhají a rozhazují nejen papíry bezostyšně kolem sebe. Na jaře je pak více vidět, jak obnažené okolí našich obydlí i příkopy silnic hyzdí odpadky nejrůznějšího druhu.

 

Každoročně ten svěží jarní vzduch naštěstí vytáhne mnohé z našich občanů na náves, před domy i do ulic, aby si uklidili okolí míst, kde žijí. Jarní úklid býval už u našich předků před lety samozřejmostí, kterou nebylo zapotřebí organizovat. Zvláště na vesnicích, kde se nikdo nemohl schovávat za anonymitu měst, jejichž občané často dodnes čekají, kdy to za ně provede nějaká instituce. Ale abych byl objektivní – zdaleka ne všichni.

 

I náš úřad chce pomáhat podnětem a konkrétní pomocí ke zvelebení měst a obcí, a proto už čtvrtým rokem pořádá akci jarního úklidu pod názvem Čistá Vysočina. Hlavní pozornost je určena okolí silnic a veřejným prostranstvím. Zapojují se do ní obce, neziskové organizace, školy ale i jednotlivci. V loňském roce se do akce zapojilo 17 tisíc účastníků a bylo sebráno 84 tun odpadků. Letos se bude konat ve třetím dubnovém týdnu. Registrovaní účastníci opět obdrží zdarma pytle na odpadky a Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina zajistí svoz sebraného odpadu u silnic II. a III. třídy mimo obec. V obcích a městech budou poskytnuty pytle a účastníci využijí k odvozu odpadků firem, které v místech provádějí svoz běžného odpadu.

 

Divokých skládek za poslední roky ubylo, ale pořád nemůžeme být spokojeni. Vyvézt odpadky za město nebo vesnici a vyhodit je v igelitovém pytli do lesa nebo do příkopu je pro některé lidi stále ještě klasickým způsobem likvidace vyprodukovaného odpadu. Tito „výtečníci“ navíc spoléhají, že jejich nepořádek někdo za ně odstraní. Pochybuji, že jsou mezi těmi, kteří se pak věnují úklidu.

 

Ovšem tak jako u jiných lidských činností nelze celoroční situaci zachránit nárazovými akcemi. Ty sice pomohou, ale důležitá je průběžná péče o naše okolí. Je nutno si také uvědomit, že podstatný význam má i třídění odpadů. Našim předkům se jejich odpady v přírodě časem rozložily. Dnes produkujeme daleko více odpadu, který se nerozloží sám ani za tisíc let. Nejrůznější plasty, sklo, elektrotechnické výrobky, tuhé kartony – to vše je nutno třídit a pak likvidovat specifickým způsobem. Jen pokud se k celé problematice zbytků civilizace postavíme zodpovědně, budeme moci žít na krásné a převážně i čisté Vysočině.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 5.6.2013 / 5.6.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor majetkový

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze