Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Dokumenty odborů krajského úřadu kraje Vysočina

Mobilní verze webu

únor 2013

 

 
 

Pamatuji se, jak jsme už v mládí nadávali na zbytečnou byrokracii. To jsme ještě netušili, co nás čeká v 21. století! Byrokracie narůstá obrovským tempem, navíc oproti dřívějšku nám v tom „napomáhá“ Evropská unie. A prostý lid se nestačí divit. Nechápal, proč musí být kobliha dopředu zabalená do igelitu, aby z ní místo křupavého pečiva byla kulatá měkká hmota. Nechápe, proč musí být na veřejných záchodech všude bezdotykové vodovodní baterie jako na chirurgických sálech. Nemáme se přímo vrátit do ochranného prostředí inkubátorů?

 

Katastrofa přebujelého nesrozumitelného složitého právního řádu nás zasahuje všechny. Vymlouváme se na Brusel. Ale přiznejme si, že v mnohém bruselské nesmysly sami překonáváme. Schválíme si vyhlášku o časové a místní dostupnosti zdravotní péče, i když víme, že na její realizaci nemáme finance a v terénu všude dostupné zdravotníky a že situaci v odlehlých místech země to nevyřeší. O děravém a technicky nezabezpečeném registru vozidel by mohli mnozí čekatelé povídat neveselé příběhy. A takových příkladů bychom našli spoustu.

 

A bohužel často jsou to zákony ovlivňované také lobbistickými skupinami. Tak někdy vznikají zákony, u nichž někteří už dopředu vědí, jak je využijí. Bylo by zajímavé zjistit, kolik poslanců si včas zajistilo vlastní fotovoltaická pole, která jim přinesou díky dotacím z našich společných peněz nemalé zisky. U mnoha zákonů umějí různí koumáci využít i všech mezírek v zákonech.

 

Zdůvodnění se taky vždycky najde. Každý uzná, že je nutné snižovat spotřebu energie. Ale je nutné zavést předpis o povinnosti nechat spočítat náročnost ekologického zatížení každého stavení, i toho staletého, s nímž se nedá nic moc dělat? Pro obyčejného občana to znamená prodražování a prodlužování uskutečnění možností pronájmu nebo prodeje nemovitostí. Pro zpracovatele posudků další zisky.

 

Další naší specifickou stránkou věci jsou soudní kausy táhnoucí se desetiletí. Nepoctivci se vyvlékají ze zodpovědnosti, postižení se marně domáhají spravedlnosti. Korunu tomu nasadila amnestie, která je mimo jiné také důsledkem zcela nejasných zákonů.  

 

Normální smrtelník se ve spleti zákonů a vyhlášek nemůže vyznat, člověk aby na vše měl poradce. V každodenním životě mnohé zbytečné předpisy ztěžují lidem jejich život. Je to jeden z velkých a obtížných úkolů pro budoucnost. Hledat cestu, jak místo opakovaných diskusí o věcech podružných zjednodušit právní řád pro jeho uživatele. Měli bychom se o to pokoušet na všech úrovních. Tou nejvyšší počínaje.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 5.6.2013 / 5.6.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor majetkový

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze