Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Dokumenty odborů krajského úřadu kraje Vysočina

Mobilní verze webu

říjen 2012

 

 
 

Vlast, kraj, domov – netvoří jen krajina a lidské výtvory v ní, ale především samotní lidé tu žijící v kontextu historie. A ji zase ovlivňují v první řadě výrazné osobnosti země či regionu. Na Vysočině jsme v posledních letech plnili poloprázdné místo v našem podvědomí o významných krajanech jiné než české národnosti. Geniální Gustav Mahler, skladatel světového věhlasu, se dočkal v rodné Jihlavě před dvěma roky až 150 let po narození a 99 let po své smrti důstojného pomníku a dalších připomenutí. Krásná socha od významného českého exilového výtvarníka Jana Koblasy se hrdě tyčí v „Parku Gustava Mahlera“ na místě fašisty vypálené židovské synagogy, čímž se vzdává tichý hold i stovkám obětí holocaustu z Vysočiny. Dalším pozapomenutým rodákem z Vysočiny je Josef Hoffmann. Světově proslulý výrazný architekt a designér se narodil v Brtnici u Jihlavy a posléze se zapsal do dějin výtvarného umění svým dílem v celé Evropě. Teprve před třemi roky byla v jeho brtnickém rodném domě otevřena expozice ukázek jeho tvorby. A letos v září jsme se dočkali v Jihlavě i za přispění Kraje Vysočina premiéry podmanivého dokumentárního filmu režiséra Theodora Mojžíše, který mapuje Hoffmanův život a tvorbu a současně bez ohledu na národnost vřelý vztah k moravské domovině – k Vysočině.

 

Nezapomínáme ani na současné osobnosti našeho kraje. Letos už pátým rokem obdrží koncem října výrazné individuality Kraje Vysočina nejvyšší krajské ocenění v podobě dřevěné, skleněné a kamenné medaile. Mezi jejich držiteli z minulých let jsou proslulé sportovkyně Jarmila Kratochvílová a Martina Sáblíková, ale také například skromný pracovitý lékař Václav Miláček, vysočinský patriot a vědec Zdeněk Laštovička nebo nadějný operní zpěvák Jakub Pustina.

 

I letošní nominace byly ukázkou různorodých schopností lidí z Vysočiny a velmi se těším na setkání s nimi. Mezi oceněnými budou například havlíčkobrodský pilot Pavel Loužecký, třebíčský akademický malíř Emanuel Ranný i volejbalový reprezentant Jan Štokr z Telče. Ukázkou elánu a životního optimismu je 99letá lékařka Irma Němečková ze Světlé nad Sázavou, zkušenost naplněného života prezentuje taky vysočinský stavitel Josef Podzimek původem z Třeště, naopak příslibem do budoucna je nadějný jihlavský student Viktor Němeček. Vývojář a technolog Josef Průša ze Sedletína obdrží ocenění za revoluční vývoj open source a technologie 3D tisku, restaurátor Jaroslav Benda z Pelhřimova za péči o regionální kulturní dědictví, ředitelka ústavu sociální péče Marie Bartošková ze Skleného nad Oslavou mezi jiným za dlouhodobé zlepšování životních podmínek seniorů, herečka Marika Šoposká z Havlíčkova Brodu za přínos české kulturní scéně. Nechtěl jsem žádného z oceněných vynechat, protože i jejich skladba ukazuje, že máme schopné osobnosti v každém oboru lidské činnosti.

 

Ostatně užitečnou osobností může být špičkový vědec, starosta malé obce nebo kvalitní řemeslník. Důležité je, aby závist a zášť těch neschopných jim neházela do cesty překážky, jak tomu někdy bývá. Abychom si takových schopných lidí vážili, oceňovali je a vytvářeli prostor pro jejich uplatnění. Je to pak k prospěchu nás všech.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 5.6.2013 / 5.6.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor majetkový

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze