Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Dokumenty odborů krajského úřadu kraje Vysočina

Mobilní verze webu

září 2012

 

 
 

V létě si více všímáme přírody, máme na to přece jen více času – už proto, že dny jsou delší. Při častých diskusích o přírodě jsem si opět připomněl, že nejlépe prospějeme rozvoji krajiny i zemědělcům konzumací českých produktů. Jednou ze základních potravin v našem jídelníčku jsou brambory. To je známý a pro nás samozřejmý fakt stejně jako skutečnost, že každý třetí český brambor vyroste na Vysočině. Ne tolik známý je fakt, že už od roku 1923 funguje u nás Výzkumný ústav bramborářský v Havlíčkově Brodě. Ústav se zabývá agrotechnikou, výživou, fyziologií, chemií, jakostí, genetikou, šlechtěním a ochranou brambor. Poskytuje také poradenské služby. I jeho zásluhou je vysoká kvalita této naší oblíbené poživatiny na našich polích i talířích.

 

V srpnu jsem zahajoval v Oudoleni na Havlíčkobrodsku odborný bramborářský seminář spojený s výstavou vzorků hlíz raných odrůd brambor a přehlídkou odrůdových pokusů brambor. Díky příznivým podmínkám i odborníkům se u nás bramborám daří. A ty naše vysočinské jsou i chuťově nedostižné. Kdo má možnost porovnání, jinou bramboru už chtít nebude. Ale pozor, protože jsou tak dobré, je možno se jich přejíst, což se mi podařilo při ochutnávce na bramborářských dnech  v Havlíčkově Brodě.

 

Příroda našeho kraje a zemědělská výroba patří k sobě a nelze je oddělit. A o potravinářských produktech  to na Vysočině platí dvojnásob. Je dobře, že si častěji i při nákupech všímáme původu potravin a že díky mnoha i naším propagačním akcím už více preferujeme poživatiny české nebo ještě lépe regionální. Pomáháme tím nejen zemědělcům, ale zároveň ovlivňujeme stav přírody.

 

S blížícím se podzimem pro mě končí čtyřleté období ve funkci hejtmana Kraje Vysočina. Vzpomínky a pocity z této etapy mého života jsou vesměs pozitivní. Především jsem se za tu dobu na všech úrovních potkal v našem kraji s množstvím lidí ochotných poctivě pracovat pro společný prospěch. Starostové měst a obcí, úředníci, zaměstnanci kulturních, školských a zdravotnických zařízení, pracovníci v obchodě a ve firmách nejrůznějšího zaměření – na všech místech jsem nalézal lidi, kterým o něco jde a umí zabrat. Také proto se cítíme na Vysočině příjemně a vnímáme, že náš kraj je regionem vlídných a schopných lidí. Rád bych všem našim občanům velmi poděkoval a popřál jim do dalšího období pevné zdraví a časté pracovní i soukromé radosti.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 5.6.2013 / 5.6.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor majetkový

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze