Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hejtman odstartoval pilotní projekt motivující ke studiu zemědělských oborů

Ilustrační foto
Zemědělství a na něj navazující obory představují v případě Kraje Vysočina obživu pro zhruba šestinu dospělé populace. Venkov Vysočiny – to jsou moderní zemědělské provozy disponující nejnovější technikou, mechanizací předních značek a osvědčenými chovatelskými technologiemi. „Cílem projektu Zemědělství život Vysočiny je ukázat veřejnosti a především budoucím středoškolákům současnou podobu regionálního zemědělství, bořit zažité mýty z dob našich prarodičů a ukázat skutečnou podobu supermoderního zemědělství - zemědělství které řídí počítače, družice a zemědělství, ve kterém většinu práce dokážou bez problému zvládnout stroje ovládané téměř v rukavičkách,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

První prezentaci určenou veřejnosti, ale především žákům základních škol, uspořádalo Družstvo vlastníků půdy a majetku Slavíkov. Praktická ukázka rychlé sklizně patrně překvapila všechny přítomné, během deseti minut si nasazená technika poradila s posečením půlhektarové louky, sklizením a odvezením krmiva. Rychlost a výkonnost nasazených strojů podtrhla i informace o příznivé ekonomice této varianty sklizně. Ve spojení s komfortem, který zaměstnancům družstva dopřává využívaná technika lez pouze konstatovat, že stačilo pouze správně obsluhovat počítač a rychlost.

 

Na motivační odpoledne ve Slavíkově přijal pozvání také prezident Agrární komory a senátor Jan Veleba, který vyslovil lítost, že podobně laděných a úspěšných prezentací pro mladé není více. „Aktivita Kraje Vysočina a zemědělského družstva ve Slavíkově je dalším z praktických naplnění Memoranda o spolupráci mezi naším krajem a agrární komorou, které jsme podepsali před dvěma lety,“ vysvětlil hejtman s tím, že další akce podobného charakteru budou na území kraje pokračovat.

 

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek i touto cestou děkuji předsedovi Družstva vlastníků půdy a majetku Slavíkov Václavu Němcovi za uspořádání pilotní motivační prezentace. „Zemědělci ve Slavíkově jdou s dobou, vsadili na nejmodernější technologie, sledují trendy. Téměř většina techniky je řízena počítačem, sledována přes navigační satelitní systémy a výkony jsou denně porovnávány a statisticky zpracovávány. Právě toto je budoucnost zemědělství na Vysočině. A vedení Kraje Vysočina chce ukázat, že takových provozů je v regionu více a práce v nich je stále atraktivnější,“ připomíná Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí, lesního, vodního hospodářství a zemědělství.

 

 

Zemědělství život Vysočiny

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 31.5.2013 / 31.5.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze