Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Sousedé zvou na Dolnorakouskou zemskou výstavu 2013 „Chléb a víno“

Sousedé zvou na Dolnorakouskou zemskou výstavu 2013 „Chléb a víno“
Pro všechny zájemce se v pátek 26. dubna 2013 otevřely brány tradiční Dolnorakouské zemské výstavy, která tvoří jednou za dva roky ústřední bod kulturního dění v Dolním Rakousku. V termínu od 27. dubna do 3. listopadu přivítají návštěvníky městečka Asparn an der Zaya a Poysdorf. Tyto obce leží u hranic s Českou republikou, téměř na dohled od moravského Mikulova. "Organizátoři se snaží o to, aby se hosté v regionu Weinviertel cítili co nejlépe. Pro české návštěvníky jsou na výstavě připraveny popisky v českém jazyce, výstavou provedou česky mluvící průvodci, kteří pomohou zprostředkovat obsah výstavy," přiblížila Marie Kružíková, krajská radní pro kulturu památkovou péči a cestovní ruch.
 

 
 

Dolnorakouská výstava 2013 pojednává na zámku v Asparn an der Zaya o základní potravině, slavnostním, ale i posvátném pokrmu - v nově zrekonstruovaném Muzeu pravěkých dějin se dozvíte o příběhu chleba, který se začal psát rozšířením pěstování obilí (v oblasti dnešního Weinviertelu se chléb prokazatelně pekl už před 8.000 lety). V Poysdorfu se výstavní expozice věnují další významné výživové složce – vínu a jeho historii, pěstování, uchovávání i významu v náboženských obřadech. Tradičně je s dolnorakouskou výstavou spojeno i množství doplňkových akcí, například slavnosti vína, výstava zaměřená na obchodní cesty po Evropě v rekonstruovaném zámku ve vesničce Wolkersdorf. Muzeum v Mistelbachu představuje smyslné téma rakouského kulinářského umění moučníků, zapojil se i skanzen v Niedersulz s tématem užitkové zahrady a jejího významu a využití v každodenním životě a rovněž moravské Regionální muzeum v Mikulově (na zámku). K uvedeným partnerům, kteří vzájemně nabízejí systém zajímavých slev, se zapojilo i město termálních lázní Laa an der Thaya.

 

I letošní Dolnorakouská zemská výstava tak svým pojetím přesahuje hranice. Zatímco při Dolnorakouské zemské výstavě 2009 „Česko. Rakousko. Rozděleni – odloučeni - spojeni“ byla vedle Hornu a Raabsu pořádajícím místem zemské výstavy také Telč, platilo v roce 2011 pro slovenské hosty zvláštní pozvání při pořádání zemské výstavy „Získat – Objevit – Zažít v zemi Římanů Carnuntum“ mezi metropolemi Vídní a Bratislavou.

 

„Letošní zemská výstava Chléb a víno v Dolním Rakousku, partnerském regionu Kraje Vysočina, je ideálním impulzem k návštěvě našeho nejbližšího zahraničního souseda. Přeji českým návštěvníkům dobré počasí a příjemné zážitky, mají se v regionu Weinviertel opravdu na co těšit,“ sdělila radní Marie Kružíková, které se slavnostního zahájení rovněž zúčastnila.

 

Více informací o Dolnorakouské zemské výstavě 2013 „Chléb a víno“ v českém jazyce na adrese: www.noe-landesausstellung.at/cs

 

 

 

Sousedé zvou na Dolnorakouskou zemskou výstavu 2013 „Chléb a víno“

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 29.4.2013 / 29.4.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze