Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Spisovatel Jaroslav Hašek má na Vysočině originální pomník

Spisovatel Jaroslav Hašek má na Vysočině originální pomník
Dílo a život spisovatele Jaroslava Haška připomíná nově žulový pomník s názvem Hlava XXII, který byl o víkendu odhalen na křižovatce silnic z Lipnice na Dolní Město a Světlou nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Podle ředitele Vysočina Tourism Tomáše Čiháka přispěje ke zvýšení zájmu českých i zahraničních turistů o návštěvu Vysočiny, protože pomník odpovídá současnému trendu propagace specifických míst spojených s významnými nebo populárními osobnostmi.
 

 
 

Kamenný Haškův portrét vytvořil sochař Radomír Dvořák. Netradiční osmnáctitunový pomník vysoký 2,65 metru je složený z osmi částí, segmenty levého oka a úhlopříčné části temene hlavy jsou sejmuté a leží opodál. Na hladkých vnitřních stěnách dílů je vysekaný citát z Haškova nejslavnějšího díla Osudy dobrého vojáka Švejka v deseti jazycích. Pomník s názvem Hlava XXII odkazuje na světoznámý protiválečný román Josepha Hellera. Literární kritici prý Hellera po vydání románu upozornili na to, že se dostal blízko ke Švejkovi. V pokračování Hlavy XXII, románu Zavíráme, nechal Heller svého hrdinu se Švejkem debatovat.

 

Hašek (1883 až 1923) v Lipnici nad Sázavou a jejím okolí strávil poslední část života. V hostinci U České koruny napsal tři ze čtyř dílů svého proslulého románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Na lipnickém hřbitově je spisovatel pohřben, v obci je také Haškovo muzeum.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 29.4.2013 / 29.4.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze