Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

V minulém týdnu se uskutečnilo další setkání krajské rady se seniory

V minulém týdnu se uskutečnilo další setkání krajské rady se seniory
Členové Rady Kraje Vysočina se poprvé v letošním roce sešli se zástupci Krajské rady seniorů. V sídle kraje v Jihlavě společně diskutovali o aktuálních problémech a navázali na dřívější pravidelná setkání. Diskuze se týkala zdravotnictví, sociálních služeb, životního prostředí a v neposlední řadě dopravní obslužnosti. Nahlas byla například skloňována budoucnost nemocnic v kraji.
 

 
 

Starší lidé mají obavy ze současného vývoje, kdy se zdravotnictví nedostává potřebných peněz. „Je pravda, že finanční zdroje neodpovídají nákladům na péči. Na druhou stranu je třeba říci, že tato nerovnováha se neprojeví omezením poskytované péče. Současnou nemocniční sít chceme v kraji zachovat,“ ubezpečil přítomné první náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.

 

Že je každoročně třeba vynaložit více úsilí, aby byl zachován rozsah poskytovaných služeb, potvrdil také radní pro sociální oblast Petr Krčál. „S nedostatkem finančních prostředků se potýkáme každý rok. Vždy jsme však s vedením kraje našli společnou cestu, abychom zachovali tolik potřebné sociální služby,“ potvrdil radní.

 

Vzájemná diskuze se však netýkala pouze otázky peněz. Radní Krčál představil novinky, které kraj chystá a vztahují se k seniorům. „V tomto roce bude zpracována Koncepce seniorské politiky, jež naváže na Koncepci rodinné politiky Kraje Vysočina,“ uvedl radní. Dále bude v květnu v krajském sídle otevřen první krajský Senior Point, tedy poradenské centrum určené seniorům. Podstatné je také plánované otevření centra péče o klienty s Alzheimerovou chorobou v Domově důchodců ve Ždírci. „Půjde o pracoviště s krajskou působností. Počet lidí s tímto onemocnění strmě stoupá,“ doplnil Krčál.

 

Velký podíl na rozvoji této nemoci má životní styl. Setkání však ukázalo, že senioři v rámci svých možností dbají na správnou životosprávu. Mezi jinými tak zaznělo téma zdravých potravin, které zákazník musí na trhu stále hledat. „Kraj vůbec poprvé podpoří formou grantového programu prodejce regionálních a zároveň kvalitních potravin,“ přiblížil radní pro oblast lesního a vodního hospodářství a životního prostředí Zdeněk Chlád.

 

Ze strany Kraje Vysočina je již pátým rokem podporována také Krajská rada seniorů. Poskytnuté finanční prostředky jdou na její aktivity, administrativu a cestovní náklady. Další setkání členů Rady Kraje Vysočina se seniory je naplánováno na první polovinu června.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 22.4.2013 / 22.4.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze