Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zdravotníci na Vysočině trénují na novém pacientském simulátoru

MetiMan
Pro výukové účely pořídila Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina v současné době nejmodernější pacientský simulátor. Je určen pro nácvik postupů odborné lékařské a zdravotnické pomoci. „Při rychlém vývoji medicíny musí mít záchranáři možnost trénovat nové metody a testovat spolupráci v rámci týmu. Cvičení se pozitivně odráží v kvalitě ostrých zásahů a v koordinaci zásahu,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Právě díky krajské dotaci mohl být cvičný trenažér za 1,7 miliónu korun pořízen.
 

 
 

Cvičný simulátor se skládá z figuríny vybavené pneumatickým a elektronickým systémem k simulaci životních funkcí a bezdrátově připojeného monitoru, na kterém lze naměřené hodnoty sledovat. Součástí výbavy je i ovládací notebook. Ten nabízí 30 přednastavených scénářů různých situací, které musí při tréninku zdravotničtí pracovníci nejčastěji řešit. Mezi tyto situace patří například náhlá zástava oběhu, srdeční infarkt, pneumotorax nebo různé kombinace reakcí při polytraumatech. Trénovat je možné zajištění dýchacích cest různými pomůckami, zajištění žilního systému, defibrilaci, drenáž hrudníku a další. Scénáře různých situací může uživatel také sám nově vytvářet. „Díky simulaci můžeme testovat nové medicinské přístupy. Obrovským plus je pro nás princip zpětné vazby, kdy každý krok zásahu konzultujeme s instruktorem, vyvozujeme důsledky a modelujeme další vývoje,“ popsal výhody cvičného pacienta Petr Novotný, náměstek ZZS Kraje Vysočina pro léčebnou přednemocniční péči.

 

„Pomůcka v nejbližší době začne v rámci výuky a výcviku sloužit zdravotníkům záchranky ze všech výjezdových základen v Kraji Vysočina. Několik výukových okruhů je určeno také pro lékaře a nelékařské zdravotní pracovníky především z pracovišť urgentních příjmů a oddělení akutní péče našich nemocnic,“ přiblížil využití hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Pro účely dalšího tréninku bylo vybráno a vyškoleno šest kmenových záchranářů krajské zdravotnické záchranné služby, kteří už půl roku se simulátorem pracují. V rámci služeb našeho výcvikového střediska tak dochází k rozšíření možností přípravy členů zdravotnických týmů v poskytování přednemocniční péče,“ doplnila Vladislava Filová, ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

 

Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina zasahují každoročně u cca 550 případů náhlé zástavy oběhu a u cca 80 případů těžkých polytraumat. V obou případech jde o situace vážně ohrožující život. I tak představuje tato kategorie zásahů pouhá dvě procenta z celkového počtu výjezdů. U těchto diagnóz je trénink zásahu na pacientském simulátoru ideální metodou ke zdokonalení a lepší koordinaci práce.

 

 

 

Zdravotníci na Vysočině trénujím na novém pacientském simulátoru

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 17.4.2013 / 17.4.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze