Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Irma Němečková

Irma Němečková
Oceněna v roce 2012
 

 
 
 

MUDr. Irma Němečková obdivuhodně dlouhou dobu pomáhá lidem s jejich zdravotními problémy. Lékařskou praxi provozuje nepřetržitě déle než 70 let a v některých případech léčí už pravnuky svých někdejších pacientů.

Irma Němečková promovala 10. března 1939 na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Vybrala si obor všeobecná medicína. Hned v následujícím roce začala provozovat lékařskou praxi ve Světlé nad Sázavou, kde ordinuje dodnes.

Jako praktická lékařka si musela zpočátku ve své ordinaci poradit s mnoha úkony od trhání zubů po porody i drobné chirurgické zákroky. Obvodní lékař tehdy často plnil funkci rodinného lékaře i psychologa. V době, kdy neexistovala žádná lékařská služba první pomoci a lékaři neměli k dispozici laboranty, musela si často Irma Němečková v terénu poradit i se skutečně náročnými výkony a spolehnout se jen na svoje znalosti a intuici bez specializovaných přístrojů. Pohotovostní a noční služby pak sloužila až do svých 78 let.

Před uzavřením vysokých škol za války si stihla udělat zubní specializaci, naučila se dělat resekce, extrakce osmiček a jiné těžší zákroky. Dlouhou dobu byla dokonce jediným zubním lékařem v okrese, který tehdy zodpovídal za práci dentistů (zubních techniků).

Po celý život zůstala Irma Němečková věrna nejen své profesi a odhodlání pomáhat lidem, ale i městu, kam se s manželem přestěhovala hned na počátku své profesní dráhy. Do současnosti jí důvěřuje stálý okruh pacientů

a ve Světlé nad Sázavou léčí už čtvrtou nebo i pátou generaci původních rodin.

Kromě celoživotní péče o pacienty organizovala také osvětové akce a přednášky po celém území okresu Havlíčkův Brod a spolupracovala s organizacemi Českého červeného kříže. Sama se považuje za nezdolnou životní optimistku. K jejím zálibám patří hudba, ráda čte, hovoří německy a francouzsky. Ještě ve svých 92 letech řídila auto.

 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 20.2.2013 / 20.2.2013

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze