Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jiří Běhounek: Nepřispět a odsoudit

Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina
V minulém týdnu se v regionálních médiích objevily informace o zcela nové aktivitě vedení Nemocnice Jihlava s názvem „Kniha přání“ , která má za cíl vzbudit u veřejnosti potřebu spoluúčasti na modernizaci jejího oddělení pro dlouhodobě nemocné a nabídnout konkrétní způsob pomoci a na její potřebu upozornit. Média tuto aktivitu označují za neobvyklou. Ptám se proč neobvyklou? Protože jsme si zvykli, že vše, co nemocnice potřebuje, zaplatí její zřizovatel z krajského rozpočtu, pojišťovna z vybraného veřejného pojištění, pacient z nadstandardů nebo možná nejbohatší firma v regionu – ta protože se to od ní očekává?
 

 
 

Kraj Vysočina jako zřizovatel se hlásí k investicím do svých zdravotnických zařízení. V případě Kraje Vysočina je tu však pět otevřených dlaní (pět krajských plnohodnotných nemocnic) a je třeba k nim přistupovat spravedlivě. Po dohodě s vedením Nemocnice Jihlava a s ohledem na kompletní zajištění zdravotních služeb bylo pro letošní rok rozhodnuto, že prioritně bude za pomoci krajských peněz vybaven přístroji nový pavilon urgentní a intenzivní péče a dále se krajské dotace použijí na vybavení iktového centra Nemocnice Jihlava. Milionové účty kraj jako zřizovatel zaplatí i za aktuální a plánované zateplování interního a diagnostického pavilonu jihlavské nemocnice. Tato krajská podpora je někdy chápána jako samozřejmost ze strany vlastníka - zřizovatele. Ale i na začátku těchto projektů bylo rozhodování, co má přednost a co musí ještě počkat, nebo na co bude možné najít zdroje jinde, například i prostřednictvím darů, příspěvků a solidarity. Přál bych si, abychom si častěji uvědomovali, že ne všechno kolem nás je samozřejmost a z vlastní vůle udělali dobré skutky.

Každý projekt má své příznivce a odpůrce, neodsuzujme dobré myšlenky a nebraňme se novým cestám pomoci. Není ostuda nepřispět, ale nepřispět a odsoudit. Svět se mění každým dnem – k lepšímu.

 

MUDr. Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 8.11.2012 / 8.11.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze