Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kraj Vysočina uvolní peníze na modernizaci Iktového centra Nemocnice Jihlava

Kraj Vysočina uvolní peníze na modernizaci Iktového centra Nemocnice Jihlava
Iktové centrum Nemocnice Jihlava je součástí celostátní sítě center, která zajišťují včasnou specializovanou péči lidem s tzv. mrtvicí, tedy cévní mozkovou příhodou. Na dovybavení a modernizaci v celkové hodnotě vyšší než 20 miliónů korun využije nemocnice příspěvek Kraje Vysočina a dotaci z Evropských fondů. Iktové centrum funguje také nově v Nemocnici Nové Město na Moravě. „Obě centra jsou schopna poskytnout potřebnou péči obyvatelům z celého území regionu,“ uvedl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
 

 
 

Za získané prostředky jihlavské centrum na přelomu roku vymění potřebné typy lůžek, monitory s EEG modulem, ventilátory pro umělou plicní ventilaci, ultrazvukové přístroje a infuzní techniku. Dále jsou za tyto prostředky pořizovány rehabilitační pomůcky pro včasnou intenzivní rehabilitaci pacientů po cévní mozkové příhodě. Některá lůžka budou vybavena integrovanou váhou, což umožní naprosto přesné dávkování léků v přepočtu na hmotnost pacienta. Tuto možnost personál zatím využívat nemohl.

 

Podle primáře neurologického oddělení jihlavské nemocnice Ondřeje Škody projde jeho oddělením až 750 pacientů s cévní mozkovou příhodou ročně. „Pacienti s akutní cévní mozkovou příhodou jsou co nejrychleji dopraveni do iktového centra, kde je v rámci urgentního příjmu provedena diferenciální diagnostika. Bezprostředně po stanovení diagnózy je prováděna urgentní léčba, jejímž cílem je co nejrychlejší obnovení krevního průtoku v postižené mozkové tkáni. Zároveň je poskytována komplexní intenzivní péče na specializované neurologické JIP. Po stabilizaci stavu je důležitou součástí další léčby specializovaná rehabilitace, která je zahájena již v rámci hospitalizace na neurologii a poté pokračuje na rehabilitačním oddělení jihlavské nemocnice, které je také součástí iktového centra,“ popsal proces specializované péče Ondřej Škoda.

 

Cévní onemocnění mozku jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí a nejčastější příčinou invalidity u lidí středního a vyššího věku. Podle celosvětových zkušeností je nejúčinnějším prostředkem ke snižování nepříznivých ukazatelů resp. původců cévních chorob provoz specializovaných center.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 6.11.2012 / 6.11.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze