Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kraj Vysočina podpoří středoškolské studium v zahraničí

Kraj podpoří středoškolské studium v zahraničí
Od začátku příštího roku začnou platit nová jednotná pravidla pro poskytování krajských studijních stipendií. Stipendium je určeno na podporu studia ve francouzském regionu Champagne-Ardenne, v Dolním Rakousku, v Zakarpatské oblasti Ukrajiny, na Slovensku v Nitranském samosprávném kraji nebo ve finském regionu Tampere. „Žáci z Vysočiny navštěvující některou z regionálních škol si budou moci požádat o stipendium na celý školní rok tzn. na 10 měsíců nebo o krátkodobé stipendium při studiu v zahraničí v délce od čtyř do 10 měsíců,“ upřesnila Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast školství a dodává, že v návrhu rozpočtu na příští rok je na studijní stipendia vyčleněna částka 360 tisíc korun.
 

 
 

Žadatel o stipendium na celý školní rok musí splnit několik podmínek – v době podání žádosti je mladší 20 let a má trvalý pobyt v Kraji Vysočina, dále studuje na některé ze středních škol se sídlem v Kraji Vysočina a jeho studijní průměr nepřesahuje hodnotu 1,5. Po návratu ze zahraničí musí pokračovat ve studiu na své domovské škole. „Student může od kraje získat i opakovaně podporu ve výši maximálně 25 % nákladů spojených se studiem, nejvýše však 35 000 korun za školní rok. Přiznání stipendia nevylučuje financovat cestu a pobyt i z jiných veřejných nebo soukromých zdrojů.“ doplnila krajská radní Marie Kružíková.

 

Žádost je nutné podat do 31. ledna daného roku, ve kterém by měl student začít studovat v zahraničí. „Po zařazení studenta do programu je úkolem krajského odboru školství začít jednat se zástupci zahraničních regionů o možnostech zajištění studia na tamní škole. Je však nutné říci, že ne vždy se podaří vhodnou školu najít a proto schválení stipendia ještě neznamená, že student do zahraničí skutečně odcestuje,“ uzavřela Marie Kružíková.

 

Schválená pravidla navazují na program „Jeden rok v Champagne-Ardenne“. V rámci tohoto programu se daří už tři roky umísťovat zájemce na střední školy partnerského regionu. V současné době studuje ve Francii na gymnáziu Lycée Arago v Remeši Tereza Lacková z jihlavského gymnázia.

 

Krátkodobá stipendia nejsou vázána na prospěch a studijní pobyt nezajišťuje přímo Kraj Vysočina. Výše podpory se vypočítá jako násobek počtu ukončených týdnů pobytu a částky 815 korun.

 

Více informací o programu studijních stipendií a formuláře žádostí budou v případě schválení krajského rozpočtu 18. prosince 2012 k dispozici na Školském portálu Kraje Vysočina v odkazu Metodiky.

 

 

  • Petr Adam, odbor školství, mládeže a sportu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 943, e-mail: adam.p@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 6.11.2012 / 6.11.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze