Jaderné elektrárny – ať už v Čechách nebo na Slovensku výrazně přispívají ke snižování množství emisí škodlivých skleníkových plynů do atmosféry. Jaderná elektrárna Mochovce, stejně jako Jaderná elektrárna Dukovany splňuje přísná mezinárodní environmentální požadavky. Vnitřní i vnější bezpečnostní plány obou elektráren jsou si v mnohém hodně podobné, v obou případech je kladen obrovský důraz na předvídání a na bezpečnost obyvatelstva. V případě slovenské praxe a s ohledem na jiné organizační uspořádání regionů není krizovým řízením složek IZS pověřen hejtman resp. předseda kraje, ale kompetence jsou v rukách vedení okresů. V případě Slovenska získávají obce v bezpečnostní zóně 20 km navíc energetickou daň, která je rozdělována mezi relevantních 97 obcí podle velikosti jejich katastru. Elektrárna, která tyto prostředky uvolňuje však nemá vliv na jejich konkrétní využití v obcích.
Podle slov hostitelů na Slovensku chybí efektivní národní kampaň a osvěta, která by se postarala o přenos informací i mezi obyvatelstvo mimo vyznačené 20 km zóny kolem jaderných elektráren. V tomto prostoru jsou informace o bezpečnosti popř. o opatřeních doprovázející mimořádné situace šířeny především pracovníky elektrárny, mimo zónu však mají lidé na informace také nárok, žádají je, ale není v silách samotné elektrárny toto v odpovídajícím rozsahu zajistit.
Ředitel krajského úřadu a jeho kolegové také získali informace o probíhající dostavbě 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Mochovce.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze