Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hejtman Jiří Běhounek otevřel výzkumné pracoviště Centrum excelence Telč

Hejtman Jiří Běhounek otevřel výzkumné pracoviště Centrum excelence Telč
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek tento týden společně s ředitelem Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd Milošem Drdáckým otevřel nové výzkumné pracoviště Centrum excelence Telč. Specializované pracoviště zaměřené na studium životnosti stavebních materiálů a kovů používaných převážně na památkách se už nyní zaměřuje na vývoj diagnostických přístrojů, které se používají pro testování konstrukcí staveb. V současné době v Telči působí zhruba dvacítka výzkumných pracovníků a doktorandů technických vysokých škol.
 

 
 

"S našimi poznatky pak bude snazší navrhnout například rekonstrukci památkového objektu," řekl Drdácký. Podle místopředsedy Akademie věd ČR Miroslava Tůmy vzniká v Česku sedm podobných center zaměřených na nejrůznější obory. "Jsou v různém stadiu rozpracovanosti," řekl Tůma. „V období plné funkčnosti bude centrum připraveno k zapojení do mezinárodní spolupráce a do systému evropských výzkumných infrastruktur. Pozitivně se jistě odrazí i v hodnocení rozvojového potenciálu regionu,“ zdůraznil Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

 

Centrum pracuje už několik měsíců ve zkušebním a ověřovacím provozu. "Výzkumné práce, s nimiž jsme začali, se naplno rozjedou od začátku roku 2013, kdy zahájíme roční startovací výzkumný program ještě plně hrazený z evropských fondů. Od roku 2014 budeme všechny náklady krýt z vlastních výzkumných projektů," řekl Drdácký.

 

Pracoviště má kompletně vybavenou laboratoř biologie, z větší části je hotová chemická a fyzikální laboratoř. Tři desítky pracovníků mohou účinky přírodních vlivů na památky a stavební materiály studovat pomocí mikrorentgenu či ve speciálním klimatickém tunelu, jenž umí simulovat různé druhy počasí - sníh, mráz, přívalové deště i vichřice. Centrum je vybaveno i mobilní laboratoří pro práci v terénu či při živelních pohromách. Celkové náklady na vznik centra dosáhly 238 milionů korun. Většinu uhradila evropská dotace, zbytek ministerstvo školství.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 10.10.2012 / 10.10.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze