Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Dítě jako oběť rodičovského konfliktu

Dítě jako oběť rodičovského konfliktu
Rodinné poradenství a psychoterapeutická pomoc nedokážou vždy ovlivnit následky nevraživosti rodičů, která se bez nápravy podepisuje na jejich dětech. „Stále častěji se setkáváme s osudy dětí rozvedených rodičů, které žijí často v nadstandardních materiálních podmínkách. Vyrůstají ve velmi podnětném prostředí, které jim zajišťují jejich dobře situovaní a inteligentní rodiče. Na druhou stranu však své děti popouzí vůči bývalému partnerovi či partnerce, brání jim v kontaktu s ním. Dětem tak nedopřávají možnost projevit svobodně své pozitivní emoce vůči druhému rodiči, často potlačují jejich právo na vlastní názor. Nedbají na to, aby dětem zůstaly do života dobré vztahy s otcem a s matkou jako model pro jejich budoucí rodičovskou roli. Bohužel není výjimkou, že tyto milované děti nevědomky trpí důsledky dlouhodobých neřešených vztahů svých rodičů,“ uvádí alarmující případy Ivana Matoušková z krajského oddělení sociální ochrany a prevence.
 

 
 

Konference „Dítě jako oběť rodičovského konfliktu, která se dnes konala v sídle Kraje Vysočina a přilákala české špičky v oboru péče a ochrany dětí, měla přimět nejen odbornou, ale především laickou veřejnost toto téma otevřít a nebránit diskuzi a častějšímu pojmenování a vnímání nejzávažnějších příčin.

 

„V poslední době se stále hovoří o transformaci systému péče o ohrožené děti, o rušení dětských domovů. Pod pojmem ohrožené dítě se má na mysli dítě odmítané, týrané a zanedbávané. Děti, o kterých se bavíme v souvislosti s rodičovským konfliktem, jsou však rovněž ohroženy. Bývají ve vyhrocených případech obětí trestného činu jako aktu pomsty druhému rodiči, nebo jsou poškozeny nevhodnými výchovnými metodami napříč společenským spektrem,“ doplnila Matoušková.

 

Cílem setkání odborníků na rodiněprávní problematiku napříč početným spektrem oborů má pomoci nastartovat veřejnou diskuzi o tomto negativním fenoménu 21. století. Pozvání proto přijali a příspěvky přednesli uznávaný psychiatr a psychoterapeut Peter Pöthe a Jeroným Klimeš nebo Alice Žižlavská z Kanceláře veřejného ochránce práv.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 9.10.2012 / 9.10.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze