Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Dny otevřených ateliérů 2012 na Vysočině jsou již minulostí

Dny otevřených ateliérů 2012 na Vysočině jsou již minulostí
Druhý ročník podzimních slavnostní výtvarného umění a uměleckých řemesel skončil v neděli večer uzavřením posledního ateliéru. Těch bylo po oba víkendové dny otevřeno na sto a na stovky se počítají také návštěvníci, kteří si ateliéry a dílny vyrazili prohlédnout. V kovárně Josefa Tulise v Dlouhém na Žďársku se jenom za sobotu vystřídalo sedm desítek návštěvníků, z nichž mnozí si práci s kovářským kladivem sami vyzkoušeli. K sochaři Radomíru Dvořákovi se v sobotu vypravilo na osmdesát zájemců o prohlídku jeho ateliéru v Havlíčkově Brodě.
 

 
 

Na sobotní návštěvnost svojí keramické dílny v Třebíči si nestěžovala ani Lydie Kheková. Také zde si návštěvníci podávali dveře po celý den. „V sobotu asi dvacet lidí, v neděli déšť a nikdo,“ zhodnotil návštěvu svojí dílny ve vesničce Břevnice knihař Jaroslav Těsnohlídek. Právě nedělní deštivé počasí možná odradilo některé návštěvníky od toho, aby se na cestu vydali. Našlo se ovšem dost takových, kteří si objížděli vytipované dílny a ateliéry po oba dny. Do ateliérů v nádherném prostředí Vysočiny vyjeli po předem stanovených trasách také cykloturisté.

 

Návštěvu v ateliérech a dílnách umělců z Vysočiny si nenechal ujít ani krajský radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Tomáš Škaryd. „Kraj Vysočina se může pochlubit nejen krásnou přírodou, ale i velkým uměleckým bohatstvím v podobě místních umělců. Pestrá paleta výtvarných technik, originálních děl i výrazných osobností dokazují, že řemesla a umění všeobecně má na Vysočině velkou tradici a je stále živé.“ Do galerie Čertův ocas v Mohelně, do ateliérů a galerií v Třebíči, ke kováři Leopoldu Habermannovi ve Větrném Jeníkově a k malíři Petru Mirčevovi v Třešti zavítalo v neděli na návštěvu také čtyřicet kolegů výtvarníků z Dolního Rakouska. „Navštěvníci exkurze byli velmi nadšeni a i mě se umělci velmi líbili. Najeli jsme sice hodně kilometrů, ale bylo to opravdu super,“ zhodnotila partnerskou návštěvu Katka Krejčová z organizace Kulturvernetzung Niederösterreich, která zájezd organizovala.

 

Pracovníci regionální kanceláře projektu Porta culturae, která Dny otevřených ateliérů organizačně zajišťuje, nyní sbírají od všech výtvarníků potřebná data, aby spočítali  konečný počet návštěvníků. Už nyní je ovšem jasné, že se akce ve stejném rozsahu, ne-li větším uskuteční také v říjnu příštího roku a začne se tak plnit předpoklad, že se Dny otevřených ateliérů stanou podobně oblíbenou akcí, jako právě v Dolním Rakousku, kde tradice před deseti lety vznikla. Právě v Dolním Rakousku se akce koná příští víkend, u sousedů v Jihočeském kraji o týden později.

 

Další informace na www.vysocina-kultura.cz.

 

 

  • převzato od Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 8.10.2012 / 8.10.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze