Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jiří Běhounek varuje před konzumací nebezpečného alkoholu

Jiří Běhounek varuje před konzumací nebezpečného alkoholu
V souvislosti s rostoucím počtem hlášených úmrtí po požití nebezpečného pančovaného alkoholu doporučuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek všem spoluobčanům vyvarovat se jakékoli konzumace alkoholu nejistého původu. I přesto, že kontrolní orgány intenzivně hledají zdroj a původ nebezpečných tekutin, nikdo neví, jaké množství smrtelně jedovatého alkoholu je aktuálně v oběhu.
 

 
 

„Jako lékař si uvědomuji, že bojujeme o čas a každý jeden z nás rozhoduje o svém zdraví. Žádám tedy všechny spoluobčany, aby nehazardovali se svým zdravím a vyhnuli se podezřelým nálevnám, v lepším případě  nekonzumovali alkohol vůbec. Nelegální výroba a především nelegální distribuce jedovatého a nekolkovaného alkoholu si vybírá obrovsky krutou daň. I když je dnešní lékařská věda hodně daleko, nad otravou metylalkoholem stále nevyhráváme,“ apeluje Jiří Běhounek s tím, že nikdo neví, kolik se nebezpečného alkoholu dostalo do oběhu a kam všude byl distribuován. Proto je třeba také věnovat maximální pozornost  konzumaci již dříve zakoupeného alkoholu a při sebemenším podezření jej nekonzumovat, nechat prověřit celní správou, kontaktovat či upozornit hygieniky nebo státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. V případě jakýchkoli zdravotních komplikací pak okamžitě navštívit kteroukoli krajskou nemocnici a podrobit se VČAS vyšetření, v akutních případech neprodleně volat záchrannou službu.

 

„Abychom zabránili dalšímu ohrožení lidských životů, bude nejpozději dnes odpoledne na všechny mailové adresy obcí našeho kraje rozeslána tato informace určená k veřejnému vyvěšení, obsahující telefonní kontakty na  konzultační linky. Informační kampaň posílíme ve všech krajem zřizovaných středních školách a domovech důchodců. Ze strany vedení kraje zaznělo jednoznačné doporučení všem kompetentním orgánům a organizacím ke zvýšení informovanosti spotřebitelů s jasnou definicí rizika,“ uzavřel Běhounek, který dnes celou situaci konzultoval v rámci úzké odborné pracovní skupiny. Aktivovat krizový štáb je připraven v okamžiku dalšího zhoršení situace nebo nárůstu případů otrav metylalkoholem v regionu.

 

Důležité odkazy:

Toxikologické informační středisko: www.tis-cz.cz

Ministerstvo zdravotnictví ČR: www.mzcr.cz 

Informační telefonní linka při podezření na otravu: 224 919 293, 224 915 402

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 12.9.2012 / 12.9.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze