Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Premiéra dokumentu o Josefu Hoffmannovi

Josef Hoffmann
Letošní krajský kulturní projekt Vysočina fandí kultuře vyvrcholil 7. září v Jihlavě premiérou dlouho očekávaného dokumentu věnovaného světoznámému architektovi a designérovi Josefu Hoffmannovi a open air koncertem orchestru ZatrestBand Petra Píši. Zatímco veřejná projekce snímku režiséra Theodora Mojžíše držela ryze formální dekorum, veřejná „veselice“ na jihlavském náměstí oslovila stovky dobře se bavících, tančících a zpívajících diváků ozdobených slámovými klobouky.
 

 
 

Rok trvající přípravy a natáčení dokumentu zavedlo režisérův tým nejen do vysočinské Brtnice, kde se v prosinci 1870 Josef Hoffmann narodil, ale i do Itálie a Rakouska. Sem totiž výrazný architekt a designér odešel na zkušenou. Padesátiminutový dokument má nejen přiblížit osobnost, která se do historie světové architektury a designu zapsala svou jednoduchou kombinací černé a bílé, často možná až pedantsky usilovala o dosažení vizuální harmonie návrhu a potrpěla si na nejvyšší kvalitu provedení, ale především vyplnit dosavadní dokumentární vákuum spojené s Hoffmanovým jménem. Zatímco o jeho příteli, vrstevníkovi a spolupracovníkovi Gustavu Klimtovi jsou věnovány stovky výstav a pořadů, Hoffmann zůstává obdivu skryt. Přitom oba figurovali zásadním způsobem při založení spolku Vídeňská secese.

 

Díky spolupráci s profesorem Pavlem Zatloukalem, ředitelem Muzea Uměni v Olomouci, ale i s podporou rakouského muzea užitého umění ve Vídni mohli filmaři navštívit prostory soukromých i veřejných rezidencí, kde je užité Hoffmannovo umění součástí běžného života a stále je moderní a funkční. V dokumentu tak nechybí autentické záběry ze Sanatoria Purkersdorf ve Vídni, unikátní jsou postřehy z bruselského Paláce Stoctlet, který je zapsán na seznam UNESCO nebo obytné bloky sídliště Werkbund ve Vídni. Pečlivě je mapována i spolupráce světového architekta s rodinou Primavesi. Hoffmann spolupracoval i s vídeňsko-vsetínskou firmou Jacob & Josef Kohn vyrábějící nábytek z ohýbaného bukového dřeva či českou sklárnou Loetz Witwe, J. Lobmeyr, vytvořil velké množství návrhů čalounů a koberců pro firmu Johann Backhausen & Söhne.

 

Dokument režiséra Theodora Mojžíše o Josefu Hoffmannovi byl natočen díky podpoře Kraje Vysočina, České televize a rakouských přátel. Theodoru Mojžíšovi byla u příležitosti uvedení první veřejné premiéry dokumentu udělena pamětní medaile Kraje Vysočina.

 

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 10.9.2012 / 10.9.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze