Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Most mezi generacemi

Most mezi generacemi
V rámci Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity, se ve čtvrtek 30. srpna 2012 ve vzdělávacím středisku Chaloupky ve Velkém Meziříčí uskutečnilo setkání seniorů z domovů pro seniory a dětí z dětských domovů Kraje Vysočina. Akce se zúčastnilo 14 seniorů ze šesti domovů pro seniory a 17 dětí ze tří dětských domovů.
 

 
 

Účastníci přijeli z domovů pro seniory Třebíč Manželů Curieových, Náměšť nad Oslavou, Proseč Obořiště, Ždírec, Havlíčkův Brod a místního domova ve Velkém Meziříčí. Dětské domovy byly zastoupeny dětmi z Jemnice, Hrotovic a Náměště nad Oslavou. Nejmladší účastnici Haničce byly tři roky a nejstarší účastnice paní Marie již oslavila 87. narozeniny. Další dva předškoláci i pět více než 80ti letých seniorů, ale i všichni ostatní účastníci si užili velmi pěkný a akční den, kdy věk nehrál roli a všichni se skvěle bavili.

 

Pracovníci vzdělávacího střediska si pro všechny účastníky připravili pestrý a zajímavý program, jehož součástí bylo poznávání seniorů a dětí navzájem, společné plnění úkolů, hry a další aktivity. Senioři a děti byli rozděleni do smíšených pracovních skupin a celý den pracovali a bavili se společně. Pracovníci, kteří je doprovázeli, jim byli nablízku a zajišťovali vše potřebné.

 

V dopolední části si účastníci zahráli tradiční hru Bingo, ale byla to zajímavá a netradiční varianta této známé hry, při které se děti dozvěděly od seniorů, kdo například rád luští křížovky a hraje karty, ale třeba i to, kdo sekl kosou, nebo spal na peci. Další aktivita byla zaměřená na poznávání předmětů z dob našich předků, souvisejících výrobou másla, pečení chleba a sklízení obilí. Následovalo porovnání zážitků z prázdnin seniorů před mnoha lety a dětí v dnešní době. Rozdíly byly více než markantní.

 

Na oběd odjeli účastníci do Domova pro seniory Velké Meziříčí, který si zároveň prohlédli, a po polední přestávce následovala ruční výroba bylinkových mýdel, která si pak účastníci setkání darovali navzájem. Někteří senioři i děti se podělili o své zážitky a napsali svůj zážitek, či životní příběh a všechny tyto příspěvky budou použity spolu s fotografiemi z této akce k přípravě malého sborníku s názvem Střípky – aneb Most mezi generacemi.

 

 Na závěr si účastníci zahráli několik známých i méně známých her, zasoutěžili si, snědli koláče a další výborné občerstvení a byl tady závěr akce, rozdání dárků, loučení a odjezd do svých domovů. Děkovná slova velkých i malých účastníků setkání a jejich spokojené a spontánní reakce byly spolu s krásným slunečným počasím odměnou všem pořadatelům.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 4.9.2012 / 4.9.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze