Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Univerzita třetího věku ve Velkém Meziříčí slavnostně ukončila první ročník

Univerzita třetího věku ve Velkém Meziříčí slavnostně ukončila první ročník
Senioři z domovů pro seniory na Vysočině, uživatelé domovů pro osoby se zdravotním postižením a široká seniorská veřejnost z oblasti Velkého Meziříčí měla v letošním školním roce jedinečnou příležitost zúčastnit se univerzitního vzdělávání v rámci Univerzity třetího věku Vysoké školy polytechnické Jihlava, kterou Kraj Vysočina umístil do Domova pro seniory Velké Meziříčí. Více než 70 seniorů se včera sešlo naposledy, aby se slavnostně rozloučili s prvním akademickým ročníkem.
 

 
 

Senioři byli na vzdělávání rozděleni do třech studijních skupin a scházeli se pravidelně každé dva týdny na dvě vyučovací hodiny, aby se dozvěděli něco nového a zajímavého, aby se setkali se svými vrstevníky a alespoň na chvíli zapomněli na starosti všedního dne. V průběhu akademického ročníku s názvem „Zdravý životní styl seniorů“ se dozvěděli cenné informace, které jak sami uvedli „nejednou v praxi vyzkoušeli na vlastní kůži“. Na překážku nebyl pro účastníky ani věk, protože nejstarší účastnici velkomeziříčské univerzity již bylo úctyhodných 93 let, výjimkou nebyli ani 85-ti letí studenti a mezi benjamínky byli 60-ti letí senioři.

V průběhu posledního setkání mělo deset účastníků nachystanou vlastní prezentaci, kterou si sami a dobrovolně připravili buď písemně, nebo ústně, ale i na počítači formou textu, či prezentace. V těchto příspěvcích zazněla krásná a moudrá slova o životě, přátelství, vzdělání a životních zkušenostech. Pan Jiří Holý všechny zaujal svým pohnutým životním osudem, kdy v mládí nesměl studovat a nyní je vděčný, že má tuto příležitost v seniorském věku. Pan Cyril Ráček přítomné ohromil znalostí krásné básničky, kterou odříkal celou zpaměti, bez jediného zaváhání. Pan Miroslav Zezula si připravil krásné a zajímavé životní myšlenky a stejně tak stojí za zmínku i poutavé vyprávění dalších seniorek: Marie Konečné, Marie Kočí, Květy Nezvalové a Aleny Němcové. Paní Jiřina Matičová ve své úvaze propojila informace z přednášky s historickým pohledem na danou problematiku a přidala k tomu svojí osobitou špetku moudrosti a humoru. Třešničkou na závěr bylo poutavé vystoupení paní Ireny Holoubkové, která laskavým a vlídným slovem potěšila všechny přítomné. V další diskusi se účastníci velmi kladně vyjadřovali o celém průběhu univerzity třetího věku, děkovali pořadatelům i lektorům přednášek a téměř jednohlasně potvrzovali účast na druhém ročníku univerzity. Největší slova chvály zazněla směrem k ThMgr. Milanu Klapetkovi, který posluchače zaujal svým lidským a humorným pohledem na filozofické otázky lidského života.

Na závěr dostali studenti z rukou prorektorky Vysoké školy polytechnické Jihlava Mgr. Aleny Štěrbové pamětní list, z Kraje Vysočina potom drobné dárky, ale všichni si odnášeli dobrý pocit, že udělali něco pro svůj rozvoj. Třetí studijní skupina seniorů z řad veřejnosti využila příležitost poslední schůzky a studium ukončili neformálním přátelským posezením u kávy a drobného občerstvení. Vyměňovaly se e-mailové adresy, telefonní čísla, hovořilo se o vytvoření facebookové skupiny a plánovala se témata dalšího vzdělávání. Nezávislý pozorovatel by nepoznal, že je mezi seniory. A jak účastníci citovali, tak „stáří nemusí být nuda“.

 

Všem seniorům patří velký obdiv a úcta za účast na univerzitě třetího věku.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 15.6.2012 / 15.6.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze