Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vysočina plánuje rozšířit počet speciálních lůžek pro nemocné Alzhaimerovou chorobou

Vysočina plánuje rozšířit počet speciálních lůžek pro nemocné Alzhaimerovou chorobou
Kraj Vysočina v letošním roce připraví projektovou dokumentaci přístavby Domova důchodců Proseč u Pošné. Nový dvoupodlažní objekt měl být původně financován ze státních dotací. „Prozatím se nepodařilo vyhlásit příslušný program, což vedlo k tomu, že kraj bude tuto výstavbu financovat ze svého rozpočtu. Nové oddělení sice nezvýší kapacitu domova, ale výrazně zlepší životní podmínky obyvatel. Plánujeme snížení stávajících počtů klientů na pokojích, a tak se přiblížit současným standardům v podobných zařízeních,“ uvedl Petr Krčál s tím, že nově vzniklé prostory budou určeny především pro nemocné Alzhaimerovou chorobou a jiné formy demence. Stavět by se mohlo už v první polovině roku 2013 s tím, že v závěru roku 2014 by mohlo být vše hotové.
 

 
 

I přesto, že se Kraj Vysočina, stejně jako ostatní regiony, potýká se snižováním dotací od ministerstva práce a sociálních věcí na zajištění pobytových služeb, zahájí v letošním roce projektovou přípravu nového pavilonu Domova důchodců Proseč u Pošné. Pavilon na půdorysu písmene L bude dvoupodlažní s pobytovou částí otevřenou do zahrady. V každém podlaží bude situováno jedno oddělení s kapacitou 15 klientů, společným denním prostorem a zázemím. Pokoje pro klienty budou dvou nebo jednolůžkové. „Každý pokoj bude mít vlastní bezbariérové sociální zařízení. V rámci společných prostor je počítáno také s koupelnou s ošetřovatelskou vanou, pedikúrou nebo kadeřnictvím,“ popsal projekt Petr Krčál.  Vzhledem k tomu, že nový pavilon bude sloužit především klientům s demencí nebo Alzheimerovou chorobou budou chodby pojaty jako vzpomínkové trasy a budou užívány v rámci terapie. Nový pavilon bude provozně propojen s původním objektem zámku spojovacím nadzemním krčkem.

 

Kraj Vysočina v současné době zřizuje 11 domovů pro seniory. Nejnovější Domov pro seniory s kapacitou 94 lůžek otevřel Kraj Vysočina začátkem roku 2011 a nyní se připravuje otevření zrekonstruovaného oddělení domova ve Ždírci. Celková kapacita v krajských domovech pro seniory je v současné době 1060 lůžek, v domovech se zvláštním režimem 185 lůžek.

 

Poznámka:

Kraj Vysočina celkem bez ohledu na zřizovatele: 25 poskytovatelů

2 188 lůžek v domovech pro seniory

289 lůžek v domovech se zvláštním režimem

35 lůžek v domovech pro osoby se zdravotním postižením (pouze v domovech pro seniory)

15 lůžek v rámci odlehčovacích služeb (pouze v krajských zařízeních).

 

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 21.2.2012 / 21.2.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze