Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod otevírá novou expozici Karla Havlíčka Borovského

K.H. Borovský
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod dnes otevírá novou expozici věnovanou osobnosti, dílu i odkazu novináře, básníka, satirika, kritika, překladatele a vlastence Karla Havlíčka Borovského. V letošním roce je s jeho jménem spojeno 155. výročí úmrtí a 160. výročí dne, kdy byl v prosinci 1851 násilně odvezen do Brixenu. Nová expozice umístěná do čtyř pokojů měšťanského domu vznikala déle než rok a náklady ve výši půl milionu korun na její pořízení a instalaci poskytl mimořádně Kraj Vysočina. "Je skvělé, že se muzeu podařilo k otevření expozice získat, i když na velice krátkou dobu, faksimilie rukopisů královny Elišky Rejčky ze 14. století. O jejich zapůjčení je obrovský zájem a zatím byly vystaveny pouze v Brně, Praze a Ostravě," uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast kultury Tomáš Škaryd.
 

 
 

Původní Havlíčkova expozice v  Havlíčkově Brodě byla stará už přes 20 let a její pojetí nekorespondovalo s moderními způsoby prezentace, exponáty potřebovaly oživit, doplnit  a renovovat. V pokojích, které mají navodit atmosféru Havlíčkova stálého užívání je jeho stůl z redakce Národních listů, na stole nejnadčasovější novinové články, zcela nová čamra (oblek). Vzpomínková část expozice pak využívá nových vitrín a expozice sama nabízí hned několik elektronických novinek. "Z dotací programu přeshraniční spolupráce Česko-Rakousko mohl být pořízen audioprůvodce, který bude vítaným nástrojem především pro návštěvníky ze zahraničí neboť prohlídka v něm je i ve volbě angličtina a němčina," upřesňuje ředitel muzea Jiří Jedlička.

 

Další novinkou je originální časová doteková osa, na které si návštěvník může sám zvolit rok a obratem mu vyjedou údaje popisující aktivity K. H. Borovského. "Mimořádný počin se podařil kurátorům při zpracování unikátních www stránek k Havlíčkovi. Sami odhadují, že na stránkách věnovaných tomuto velkému Čechovi jsou ještě roky práce, tak aby na nich byl soustředěn celý jeho materiál, osobní věci a komentáře, už teď se ale jedná svým rozsahem o jedinečný soubor díla," dodává Tomáš Škaryd s tím, že tyto webové stránky jsou příkladem dobré praxe, jak sourodě pracovat s informacemi, které spolu souvisí.

 

Autorem expozice jsou Jiří Jedlička, Michal Kamp a tým pracovníků Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 21.10.2011 / 21.10.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze