Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hejtman Jiří Běhounek předal pamětní bronzovou medaili významnému folkloristovi Miloslavu Brtníkovi

Bronzová medaile Kraje Vysočina.
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek dnes ocenil bronzovou pamětní medailí Miloslava „Mílu“ Brtníka. Jeden z nejvýraznějších podporovatelů a šiřitelů lidové tvorby na Vysočině byl dnes oceněn za dlouhodobý obrovský osobní podíl na uchování regionálních folklorních tradic. „Autoři spontánní lidové hudby jsou dnes již anonymní. Jinak je tomu však u jejich soudobých interpretů, kteří tradiční kulturní hodnoty předávají neúnavně dalším generacím. Miloslav Brtník zanechal, zanechává a ještě zanechá výraznou nesmazatelnou stopu v kulturní historii nejen Kraje Vysočina,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Předání pamětní medaile Miloslavu Brtníkovi bylo součástí setkání hejtmana Kraje Vysočina se všemi představiteli významných folklorních aktivit pořádaných v Kraji Vysočina. Druhé ocenění in memoriam pro Danu Brtníkovou předal zástupcům rodiny Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení České republiky.

 

Připomínání lidových tradic patří k vyhledávaným aktivitám stěžejně propagovaných městy i krajem. „Lidová kultura prezentovaná spolky z Vysočiny má své vlastní postavení přesahující hranice kraje. Výjimečně aktivní jsou zde lidé v práci s mládeží, což se jim pozitivně vrací v zachování kontinuity a předávání pomyslné štafety v připomínání lidových tradic,“ ocenil Zdeněk Přenica, předseda Folklorního sdružení ČR.

 

Kraj Vysočina každoročně podporuje konání folklorních akcí částkou 150 – 200 tisíc korun. Další prostředky mohou organizátoři získávat prostřednictvím grantových programů Fondu Vysočina.

 

Miloslav Brtník

(nar. 1928)

Vynikající hudebník, houslista, choreograf, organizátor, sběratel, autor pořadů, výtvarník.

V roce 1954 obnovil skřípáckou muziku ve Velkém Beranově u Jihlavy a připojil ji k nově založenému souboru Vysočan, kde působil do roku 2005 jako umělecký vedoucí, choreograf a primáš muziky.

zpívá a tančí ve Světlé nad Sázavou, autorsky přispíval k pořadům na MFF ve Strážnici.

Spolupracoval na řadě dokumentů s Českou televizí, vystupoval v rozhlase v Brně, Praze, v zahraničí ( např. Velká Británie, Finsko, Francie).

Působil jako předseda regionálního a člen ústředního poradenského sboru pro lidovou píseň a tanec, podílel se na práci sekce pro dětské folklorní soubory v Artamě, je zakladatelem Horáckého folklorního sdružení (1990) a působil též ve výboru Folklorního sdružení ČR.

 

 

Folklorní festivaly konající se na Vysočině:

Horácko zpívá a tančí (květen 2011)

Světlá nad Sázavou

Jihlavské folklorní léto (červen 2011)

X. ročník Mezinárodní přehlídky folklorních souborů

Jihlava

Setkání na Podhorácku (září 2011)

IX. ročník přehlídky folklorních souborů a krojovaných skupin z Podhorácka

Velká Bíteš

Folklor v máji (květen 2011)

setkání folklorních souborů nejen z Vysočiny

Telč

Bramborobraní (se uskuteční 17. září 2011) – zástupci omluveni

Třebíč

 

Přehlídky:

Zpěváček - Oblastní kolo národní soutěžní přehlídky

Přehlídka dětských folklorních soborů - Krajské postupové kolo

 

 

Setkání folklorních sdružení

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 12.9.2011 / 12.9.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze