Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Přírodním zahradám se na Vysočině daří

Přírodní zahrada
Nejen obyvatelé půvabné vesničky Chrástov u Horní Cerekve byli 8. září svědky na Vysočině již druhého slavnostního předávání plaket v rámci projektu Přírodní zahrady bez hranic. „Velice mě těší, že jsme dnes mohli ocenit dalších 13 majitelů zahrad. Je to důkaz toho, že zahradničení přírodě blízkým způsobem si v našem kraje nachází stále více příznivců,“ řekl Zdeněk Ryšavý, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí. Na Vysočině je v současné době už 26 certifikovaných přírodních zahrad, z toho 4 ukázkové.
 

 
 

Pod záštitou Zdeňka Ryšavého, radního Kraje Vysočina pro oblast životní prostředí, za účasti senátora Miloše Vystrčila a Martina Hyského, radního Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje, byly předány plakety Ukázková přírodní zahrada manželům Fexovým z Chrástova a manželům Peterkovým z Libické Lhoty u Chotěboře. Dalších 11 zahrad bylo oceněno plaketou Přírodní zahrada.

 

Slavnostní odpolední program byl doplněn prohlídkou oceněných zahrad a návštěvou místní kaple, kde byla připravena výstava z činnosti a historie obce Chrástov. Přítomní mohli shlédnout i fotogalerii všech na Vysočině oceněných přírodních zahrad.

 

Zahrady oceněné plaketou Ukázková přírodní zahrada jsou po předchozí domluvě přístupné veřejnosti. V Kraji Vysočina je tak možné vidět ještě dvě zahrady v Myslibořicích – zámeckou zahradu a školní zahradu u místní základní školy, které byly certifikovány letos v květnu.

 

Projekt Přírodní zahrady bez hranic aneb nový prostor pro lidi, přírodu a cestovní ruch na dosah je podpořen z prostředků EU z programu Evropské územní spolupráce Česká republika - Rakousko a je lokalizován na území Dolního Rakouska, Jihočeského a Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina.

 

Jeho cílem je udržet neporušené životní prostředí, a to podporou přírodě blízkých zahrad. V regionech, které jsou do projektu zapojeny, bude vytvořením sítě ukázkových přírodních zahrad podpořen regionální a trvale udržitelný „zahradní“ turismus.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 9.9.2011 / 9.9.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze