Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kraj osadil pachovými ohradníky dalších padesát kilometrů silnic

Předání šeku od Generali.
Kraj Vysočina pokračuje ve spolupráci s pojišťovnou Generali v projektu pachových ohradníků. V průběhu uplynulých měsíců letošního roku bylo ošetřeno speciálními zábranami dalších padesát kilometrů komunikací. Ve všech okresech Vysočiny je tak nainstalováno v okolí sta kilometrů silnic zhruba devět tisíc kolíků s nastříkanou stavební pěnou ošetřenou repelentem proti divoké zvěři, které chrání řidiče před možným střetem. Na celkové náklady preventivní akce v kraji Vysočina ve výši 200 tisíc korun přispěla Nadace Generali v roce 2011 částkou 150 tisíc korun.
 

 
 

„Loňský pilotní projekt Nadace Generali a kraje Vysočina vykázal na úsecích pokrytých pachovými ohradníky až 80% snížení střetů vozidel se zvěří. Jsme rádi, že můžeme prostřednictvím naší nadace přispět ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu na Vysočině i v letošním roce “ řekl Bohuslav Mášl, oblastní ředitel pojišťovny Generali.

 

Za spoluúčasti mysliveckých hospodářů byly určeny nové rizikové komunikace ve všech okresech Kraje Vysočina, kde byla nainstalována další část pachových ohradníků. Například bylo ošetřeno okolí silnice č. I/23 z Náměště nad Oslavou do Třebíče nebo komunikace č. II/351 z Přibyslavi do Polné v okrese Havlíčkův Brod. „V celém kraji se díky finanční podpoře Nadace Generali podařilo ošetřit do dnešního dne sto kilometrů nejrizikovějších silnic, kde nejčastěji docházelo ke srážkám automobilů se zvěří. Na osázení nových úseků a reaplikaci starých ohradníků se vyčlenilo celkem dvě stě tisíc korun,“ uvedl Josef Matějek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství a zemědělství.

 

Vytváření pachových bariér, které brání zvěři vstupu do vozovky, má stejný postup jako v předešlém roce. Na dřevěné kůly, kmeny stromů a keřů se nanáší vrstva stavební pěny, která je následně napuštěna silným koncentrátem obsahující směs pachů několika predátorů. Zvěř se tak díky obavě z predátora danému místu vyhýbá a přechází komunikace na přehledných úsecích, kde jsou řidiči upozorněny dopravním značením a jsou schopni včas na překážku zareagovat.

 

 

Pachové ohradníky, předání šeku

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 8.9.2011 / 8.9.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze