Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hrotovice otevřely novou čističku odpadních vod

Hrotovice otevřely novou čističku odpadních vod
Nová čistička odpadních vod v Hrotovicích na Třebíčsku je od 1. září v provozu. Stavba za 60 miliónů korun byla zahájena v březnu letošního roku. Nový komplex dokáže přečistit většinu odpadních vod z celého města. Do areálu v jižní části města je svedeno šestnáct kilometrů kanalizačních sítí. Kraj Vysočina přispěl na výstavbu nového areálu částkou vyšší než dva milióny korun.
 

 
 

Sedm měsíců trvala výstavba nového komplexu čističky odpadních vod v Hrotovicích. Nový areál, který se nachází v jižní části města, přečistí za rok 150 tisíc metrů krychlových odpadních vod a oddělí z vody třicet jedna tun písku, větví a jiných nečistot. Areál je plně automatizovaný a na obsluhu celé čističky postačí pouze dva zaměstnanci. Voda projde přes tři úrovně čistění. První, do které ústí kanalizace, je objekt mechanického předčištění, kde se zachytí hrubé nečistoty. Následuje biologická část čištění, zde se odstraňují nežádoucí látky pomocí mikroorganismů nazývaných aktivovaný kal. Závěrečnou část tvoří terciární čištění, které odstraňuje částice fosforu a nerozpuštěných látek. Čistá voda je odčerpána a vyvedena do nedaleké řeky Rouchovanky.

 

Na stavbu za 60 706 000 korun byla poskytnuta dotace ve výši 76,5 % z Operačního programu Životní prostředí a Státního fondu životního prostředí České republiky. Kraj Vysočina pomohl částkou 2 149 000 korun, což představuje 3,5 % z celkových nákladů. Zbytek částky uhradilo město Hrotovice společně se svazkem obcí.

 

„Výstavbou nové čističky odpadních vod v Hrotovicích se významnou měrou přispěje ke zlepšení kvality povrchové vody v řekách Rouchovance a Rokytné. Kraj Vysočina přispěl za posledních pět let Hrotovicím na rekonstrukce a výstavbu kanalizací, včetně nově postaveného areálu čističky, už patnáct miliónů,“ uvedl Josef Matějek, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství.

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 2.9.2011 / 2.9.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze