Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Zdravotnický portál Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Prevence dětských úrazů pomůže zachraňovat životy

Úrazy dětí jsou stále větším problémem a počet vážných úrazů stále narůstá. Potvrzují to údaje ve zdravotnických statistikách, které vypovídají o nárůstu až o 40 % za několik posledních let. Téměř deset procent všech diagnóz v nemocnicích tvoří úrazy dětí a to i mezi nejtěžšími případy přijatými na dětskou jednotku intenzivní péče.
 

 
 

Nepříznivý trend se nevyhýbá ani Kraji Vysočina. Ten se řadí v množství a závažnosti dětských úrazů do nelichotivé dolní poloviny pomyslného žebříčku krajů. Dětské úrazy jsou však „preventabilní“ a dá se jim výchovou a vzděláváním dětí, ale i dospělých účinně předcházet.  Důležité také je, aby při vzniku úrazu byla první pomoc poskytnuta rychle a efektivně. Tomu velmi napomáhá, když děti již od prvního stupně základní školy mají informace o prevenci úrazů a základní znalosti o poskytování první pomoci.

Kraj Vysočina se snaží zvrátit tento nepříznivý trend, a proto v minulém školním roce realizoval pilotní projekt “Program prevence dětských úrazů“. Cílem bylo snížit množství a závažnost úrazů dětí a proškolit pedagogy prvních stupňů základních škol v poskytování první pomoci. Projekt je součástí „PROGRAMU ZDRAVÍ 21“ a navazuje na podobné programy uskutečněné v minulých letech a na dlouhodobý projekt „První pomoc do škol“. Pro školy bylo jistě pozitivní, že náklady v plné míře hradil Odbor zdravotnictví Kraje Vysočina. Obsahem projektu byly vydání a distribuce zdravotně výchovných materiálů pro všechny žáky a pedagogy 3. tříd základních škol v Kraji Vysočina. Praktickou součástí byly cyklus besed, her a nácviků, „Dny prevence dětských úrazů“ ve vybraných školách včetně výtvarné soutěže pro žáky. V další části projektu, v šestihodinovém praktickém semináři, proškolili profesionální záchranáři ze záchranné služby 220 pedagogů z 67 škol v poskytování první pomoci. V dotazníkovém hodnocení naprostá většina účastníků ohodnotila projekty velmi dobře a má zájem v podobných aktivitách pokračovat. Na základě získaných zkušeností chce Odbor zdravotnictví Kraje Vysočina usilovat o pokračování tohoto projektu i  v následujícím školním roce.

 

 

vítězka výtvarné soutěže

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlavní cenu, krásné jízdní kolo, získala ve výtvarné soutěži Klárka Zachová (na fotografii vpravo) ze Základní školy Otokara Březiny v Jihlavě.

 

 
Zodpovídá: Bc. David Talpa
Vytvořeno / změněno: 16.8.2011 / 16.8.2011
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Informace pro veřejnost > Informace pro veřejnost

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze