Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

První dobíjecí stanice pro elektromobily na Vysočině

První dobíjecí stanice pro elektromobily na Vysočině
Na 96. kilometru dálnice D1 byla ve směru na Prahu minulý týden otevřena první veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily. Podle informací provozovatele by jich do poloviny prázdnin mohlo být na hlavních tazích sedm, do konce roku by měla síť veřejných dobíjecích stanic v Česku dosáhnout až 25 stanic. V případě první vysočinské dobíjecí stanice jde o projekt soukromého investora, výrobce českých elektromobilů a Vysoké školy báňské. Podle informací z internetu jezdí po domácích komunikací zhruba tři desítky elektromobilů.
 

 
 
Uživatelé elektromobilů budou mít na Vysočině během půlročního zkušebního provozu energii zdarma. Dobíjecí stanice je umístěna přibližně v polovině vzdálenosti mezi Brnem a Prahou, tedy v dojezdové vzdálednosti mezi oběma metropolemi. Po skončení zkušebního provozu a vyhodnocení se bude systém dále vyvíjet. Provozovatelé plánují, že dobíjecí stanice budou interaktivní a zákazníkům nabídnou na LCD displeji například aktuální dopravní informace nebo mapy.

 

Dobíjecí stanice má dvě zásuvky. "Řidič přijede, dostane dobíjecí kartu, u stojanu zadá PIN, poté připojí zásuvku do svého elektromobilu a nabije baterie do požadované kapacity," popsal provoz stanice Martin Štefanec, ředitel společnosti nabízející službu dobíjení. Doba dobíjení elektromobilu závisí podle něj na typu vozidla a baterií, v průměru trvá zhruba hodinu a půl.   

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 16.5.2011 / 16.5.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze