Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Na nejvyšší krajské ocenění letos z nominací vybráno sedm osobností

Na nejvyšší krajské ocenění letos z nominací vybráno sedm osobností
Zastupitelé kraje Vysočina dnes rozhodli o osobnostech, kterým bude uděleno Nejvyšší ocenění kraje Vysočina. „Výbor pro udělování medailí měl k dispozici rekordních 31 nominací, nakonec jeho členové navrhli ke schválení seznam čítající sedm jmen, uvedl Ivo Rohovský, předseda výboru pro udělování medailí. V pořadí již čtvrté slavnostní předání nejvyšších ocenění kraje Vysočina je naplánováno na 21. října 2011 v Jihlavě.
 

 
 

Seznam nominovaných na Nejvyšší ocenění kraje Vysočina 2011 (řazeno abecedně):

 • Veronika Čamková

Vynikající lyžařka věnující se především alpským disciplínám, obrovský sportovní talent. V sezóně 2010ú11 členka žádkovského reprezentačního družstva ČR

 • František Hoffmann

Archivář a historik, jeden z nejvýraznějších regionálních historiků, autor a spoluautor rozsáhlých historických děl, četných studií a publikací.

 • Hana Pařízková

Všestranně nadaná studentka s mimořádnými krajskými, celostátními i mezinárodními úspěchy v oblasti zeměpisu, dějepisu, matematiky, fyziky, chemie a biologie.

 • Marie Rasochová

Uznávaná kapacita v oblasti šlechtění, množení a zpracování brambor. Autorka a propagátorka rozdělení brambor do varných typů a spoluautorka systému zkoušení odrůd brambor.

 • Tomáš Starýchfojtů

Nejúspěšnější soutěžící v historii českého i československého závodního rybolovu muškařením. Nyní trenér české reprezentace.

 • Josef Valerián, P. Mons.

Osobnost, která ovlivnila svou vytrvalostí, houževnatostí a osobním příkladem několik generací na Vysočině. Jeho morální zásady nebyly zlomeny ani opakovaným nuceným stěhováním a sledováním, vězněním a nasazením ke složkám PTP.

 • Jan Velík

Významný vojenský veterán s mimořádnými morálními zásadami, které odvážně veřejně prezentoval i v době normalizace s vědomím hrozících i skutečných perzekucí a šikany.

 

Nejvyšší ocenění kraje Vysočina uděluje krajské zastupitelstvo od roku 2008, kdy si ho převzalo devět osobností z 21 nominovaných. O rok později se sešlo 16 nominací a komise vybrala sedm oceněných. Loni uspěla z desítky nominovaných šestice oceněných. Pokud jde o četnost udělených stupňů nejvyššího krajského ocenění pak v minulých třech ročnících kraj Vysočina rozdal 5 dřevěných medailí, 13 skleněných a 4 kamenné.

 

Spojení dřevěné, skleněné a kamenné medaile se jmény konkrétních osob zatím zůstává utajeno a bude odkryto až v den slavnostního předání. „Rádi bychom si alespoň část překvapení uchovali a slavnostní večer tak zachovali atraktivním až do jeho konce,“ apeluje Ivo Rohovský.

 

Poznámka:

Medaile jsou nejvyšším oceněním, kterým kraj vyjadřuje uznání a respekt k významným osobnostem kraje. Umělecká hodnota a zjevná jednoúčelnost medailí podtrhují jejich jedinečnost a význam udělení. Jejich tvar, materiál je skrytě i otevřeně symbolický. Medaile i způsob jejich udělení mají kromě vyjádření uznání a respektu k osobnostem kraje také trvale a významně posilovat uvědomování si příslušnosti k území i lidem, kteří na Vysočině žijí. Medaile a ceremoniál přispívají k pozitivní propagaci kraje a jeho obyvatel.

Dřevěná medaile: Ručně vyřezávaná ze dřeva jeřábu ptačího. Autorem i řezbářem je Radomír Dvořák.

Skleněná medaile:Vyrobená metodou lehavého skla. Autory medaile jsou Radomír Dvořák a Milan Krajíček.

Kamenná medaile: Ručně tesaný artefakt z mrákotínské žuly. Autorem je sochař Radomír Dvořák.

 

 • Více informací:
  Ivo Rohovský
  předseda Výboru pro udělování medailí kraje Vysočina
  mail: rohovsky.i@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 10.5.2011 / 10.5.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze