Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Peněz na sociální služby na Vysočině se stále nedostává. Ministerské peníze rozděluje kraj nejprve mezi neziskové organizace

Krčál : Na co se máme těšit u sociálních služeb
Podle tiskové zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí z minulého týdne došlo u některých krajů k většímu snížení dotace pro neziskové organizace oproti krajským organizacím. Kraj Vysočina při rozdělování ministerských dotací však postupoval zcela opačným směrem, než který kritizuje státní úřad. "I přes letošní citelný propad dotací, které stát posílá kraji na financování všech sociálních služeb, dochází průběžně u neziskového sektoru na Vysočině k navýšení dotací, u krajských zařízení naopak podíl státní dotace klesá," upozorňuje radní kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál. Kraj v letošním roce rozdělil všem zařízením v regionu již 79 milionů. Rada kraje Vysočina dnes preventivně vyčlenila z krajské rezervy další 3,7 milionu korun, které mají mimo plánovaný rozpočet kraje případně pomoci dofinancovat všechny sociální služby v regionu na úroveň roku 2010.
 

 
 

Z údajů krajských evidencí jasně vyplývá, že v letošním roce ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo na Vysočinu o 9 % financí méně než loni - konkrétně jde o 30 milionů korun. "Tato částka představuje v případě kraje Vysočina celý rozpočet jednoho sociálního zařízení s více než 100 klienty," upozorňuje krajský radní Petr Krčál. I přes snížení státních dotací dochází na Vysočině u neziskového sektoru k navýšení dotací oproti roku 2010 o cca 3 %. U krajských zařízení sociálních služeb propad státní dotace činí až 16 % v jednotlivých případech.

 

Celkové finanční prostředky kraje jsou v roce 2011 o cca 8 % nižší než v roce 2010, ale i přes toto snížení navýšil kraj dotaci u neziskového sektoru o 6 %. I zde se dotace krajským zařízením snížila, a to o cca 20 %. Kraj Vysočina v regionu zajišťuje veškerá téměř veškerá lůžková zařízení pro seniory, seniory s demencí, mentálně a zdravotně postižené děti i dospělé a občany s psychotickými diagnózami i diagnózami, které jsou spojeny s léčením návykových závislotí – na alkoholu i nealkoholových drog. 

 

V roce 2010 byla také neziskovým organizacím poskytnuta  dotace z EU na individuální projekt ve výši cca 61 miliónů korun. Tuto částku je nutné přidat k celkovým příjmům neziskových organizací a organizací zřizovanými městy a obcemi. "V tomto případě se jedná o Individuální projekt na financování vybraných sociálních služeb v oblasti prevence a sociálních vyloučení na který finance MPSV čerpalo z peněz EU. Tříletý projekt, který na Vysočině skončí v roce 2012 přinese do regionu na sociální služby téměř 300 milionů korun. Prozatím tento tříletý projekt nemá pokračování a neví se, jak budou financované v budoucnu např. azylové domy pro matky s dětmi nebo nízkoprahová zařízení pro děti a mládež," obává se dalších finančních propadů v sociální oblasti Petr Krčál.

 

Kraj Vysočina v regionu zajišťuje veškerá téměř veškerá lůžková zařízení pro seniory, seniory s demencí, mentálně a zdravotně postižené děti i dospělé a občany s psychotickými diagnózami i diagnózami, které jsou spojeny s léčením návykových závislostí - alkoholu i nealkoholových drog. Kromě dotací na provoz kraj ročně musí investovat cca 100 milionů korun do oprav a udržování svých sociálních objektů, kterých v současné době vlastní 21.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 3.5.2011 / 3.5.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze