Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Mobilní verze webu

Historická památka v Telči bude po rozsáhlé rekonstrukci opět sloužit univerzitě

Historická památka v Telči bude po rozsáhlé rekonstrukci opět sloužit univerzitě
Masarykova univerzita dokončila rozsáhlou rekonstrukci bývalé jezuitské koleje, která bude opět sloužit univerzitním účelům. Opravený areál s moderními učebnami a ubytovacími kapacitami se stane střediskem vzdělanosti a vzdělávání v kraji Vysočina. Rekonstrukce, která stála přes 145 milionů korun a trvala dva roky, byla realizována za podpory Finančního mechanismu zemí Evropského hospodářského prostoru a Norska.
 

 
 

„Je velmi cenné, že i v době, kdy středoškolských studentů ubývá se univerzita rozhodla zrekonstruovat a účelně využívat tento historický areál“ okomentoval Jiří Běhounek, hejtman Vysočiny.

 

Moderně vybavené konferenční a výukové centrum bude sloužit pro výuku akreditovaných studijních programů a programů celoživotního vzdělávání včetně univerzity třetího věku. Poskytne zázemí pro aktivity přesahující vlastní vzdělávací činnost univerzity, a to zejména v oblasti výzkumu a propagace kulturního dědictví. Pro splnění těchto cílů zřídí univerzita v Telči Středoevropské centrum kulturního dědictví. Smlouva o spolupráci s Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR, které je partnerem projektu zřízení centra, bude uzavřena do konce dubna.

 

Při rekonstrukci byly obnoveny některé původní architektonické prvky jako například dvorní arkády či klenba v přízemních chodbách. Sanovány a opraveny byly i sklepní prostory. Úpravou půdních prostor vznikly pokoje a byty s celkovou ubytovací kapacitou 72 lůžek. Součástí vysokoškolského areálu je také 23 moderně vybavených učeben a dvě posluchárny, celkem až pro 600 studentů. V přízemí se nachází knihovna a poradensko-informační centrum, ale také studentská kavárna. Od příštího akademického roku se počítá s obnovením stravovacího provozu. V celém objektu je bezbariérový přístup.

 

Všechny úpravy areálu byly provedeny velmi citlivě s ohledem na památkovou ochranu objektu s cílem obnovit v maximální možné míře původní architektonické prvky. Budova bývalé jezuitské koleje je zapsána do Ústředního seznamu kulturních nemovitých památek. Navíc je součástí památkové rezervace města Telč, která byla v roce 1992 zapsána do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál ozdobily také dvě plastiky. Nádvoří dominuje dílo sochaře Olbrama Zoubka nazvané Rektor. V chodbě je umístěna socha T.G. Masaryka od Vincence Makovského.

 

Náklady na obnovu jezuitského areálu včetně jeho vybavení byly z 85 procent hrazeny díky podpoře z Finančního mechanismu zemí Evropského hospodářského prostoru a Norska, což je s ohledem na výši poskytnuté podpory největší investice těchto fondů v České republice. Zbývajících 15 procent financovala univerzita z vlastních zdrojů.

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 14.4.2011 / 14.4.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze