Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Pro sociální dávky od příštího roku na úřad práce

Pro sociální dávky od příštího roku na úřad práce
JIHLAVA, SOKOLOV – Nezodpovězené dotazy, nezjištěné ekonomické dopady, nejasný časový harmonogram. V takovém duchu představilo ministerstvo práce a sociálních věcí v úterý v Sokolově na mimořádném zasedání náměstkům a radním krajů České republiky plánovanou sociální reformu. Změny přitom podle ministerstva mají nastat už v lednu příštího roku. Namísto obecních úřadů větších obcí, kde se některé sociální dávky nyní vyplácejí, budou muset lidé jezdit na úřady práce.
 

 
 

„Reforma je šitá horkou jehlou. Není vyjasněna řada věcí, například časový harmonogram změn, které přináší, či jejich ekonomické dopady. Změny se dotknou občanů i úřadů. S obcemi ani kraji přitom ale nikdo v této věci nejednal,“ netají rozhořčení Petr Krčál, radní kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí. Jasné podle ní není například ani to, kolik lidí po zavedení reformy přijde o práci.

 

„Od roku 2002 se usiluje o decentralizaci veřejné správy a navrhovaný postup je přitom právě opačný. Stát posiluje svůj vliv na území jednotlivých krajů. Přitom právě obce a kraje jsou nejblíže občanům, a jsou proto schopny nejlépe řešit jejich problémy a vyřizovat jejich žádosti,“ vysvětluje radní Petr Krčál. Stejně rozpačití jsou z předložené reformy i ostatní členové sociální komise Rady AKČR, kteří adresovali ministru Jaromíru Drábkovi otevřený dopis.

 

Úřady práce v kraji Vysočina, stejně jako v celé republice, již dnes vyplácí přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, porodné, pohřebné a dávky pěstounské péče. Na obecní úřady obcí s pověřeným obecním úřadem si lidé chodí pro příspěvek na živobytí, mimořádnou okamžitou pomoc, doplatek na bydlení, příspěvek nevidomým na krmivo pro vodícího psa a příspěvek na užívání bytu a garáže.

 

V obcích s rozšířenou působností je vyplácen příspěvek na péči, mimořádná okamžitá pomoc osobám ohroženým sociálním vyloučením, jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek, příspěvek na úpravu bytu, příspěvek na zakoupení, celkovou opravu a zvláštní úpravu motorového vozidla, příspěvek na provoz motorového vozidla, příspěvek na individuální dopravu a průkazy TP, ZTP a ZTP/P

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 7.2.2011 / 7.2.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze