Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

Ve sněhu na Vysočině jsou aktuálně desítky milionů m3 vody

Ve sněhu na Vysočině jsou aktuálně desítky milionů m3 vody
Podle nejnovějších informací Českého hydrometeorologického ústavu leží v Česku 1,56 miliardy m3 vody ve sněhu. Dle odborníků se zásoby vody ve sněhu na Vysočině pohybují okolo 86 milionů m3. Vzhledem k rozloze našeho regionu 7 000 kilometrů čtverečních vychází po převedení na každý čtvereční metr na území kraje přibližně 20 litrů vody, které jsou ve sněhové pokrývce ukryty, což představuje vodní sloupec 20 mm na 1 m2.
 

 
 

 Měsíce letošní zimy nejsou v porovnání s uplynulými roky z hlediska srážek nijak výjimečné. Záznamy z předešlých let dokládají, že pouze prosinec roku 2010 byl na sněhové srážky lehce nadprůměrný. Avšak při neobvykle vysokých lednových teplotách, které místy přesahovaly i 10 stupňů Celsia, došlo k výrazné oblevě a sněhová pokrývka se rapidně zmenšila. Zásoby vody ve sněhu  jsou nyní na Vysočině odhadované na  86 miliónům m, to představuje po převedení 86 miliard litrů vody. Při srovnání s rokem 2006, kdy došlo k významným jarním povodním, se v současné době jedná o mnohonásobně menší množství vody ve sněhu.   

 

Nejvíce sněhu je na Vysočině v oblasti Žďárských vrchů a Javořické vrchoviny.  V těchto lokalitách jsou ještě nyní až půlmetrové závěje. Vodohospodáři v regionu Vysočina hodnotí aktuální průběh zimy z hlediska tání sněhu jako průměrný, místy i podprůměrný. Během následujícího oteplení by se průtoky ve vodních tocích mohly zvyšovat. Ohrožení obyvatel a  majetku se ale nepředpokládá.

 

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 4.2.2011 / 4.2.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze