Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Zdravotnický portál Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Třetí Evropský antibiotický den

Evropský antibiotický den
Nemocnice v Novém Městě na Moravě, příspěvková organizace se 18. listopadu 2010 připojí k evropské iniciativě v oblasti zdraví – Evropskému antibiotickému dni. Letošním mottem je uvážlivé podávání antibiotik v nemocnicích. V rámci dne proto budou distribuovány informační letáky pro ambulantní i hospitalizované pacienty.
 

 
 

18. listopadu 2010 proběhne v České republice již 3. Evropský antibiotický den. Jeho cílem je upozornit na problémy související s antibiotickou terapií, především na rizika spojená s nadužíváním těchto léků. V České republice přestavují zbytečně předepsaná antibiotika cca 40 - 50 % jejich celkové spotřeby tj. okolo 1 miliardy zbytečně vynaložených korun ročně. Letošní Evropský antibiotický den bude věnován podávání antibiotik v nemocnicích. Podobně jako v předchozích letech se k akci připojí Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvková organizace, kde je tato akce koordinována antibiotickým střediskem infekčního oddělení.

 

Nevhodné používaní antibiotik např. při virových infekcích a eventuálně také špatná volba přípravku lékařem jsou nejvýznamnějšími příčinami nárůstu rezistence bakterií. I když Česká republika patří do evropského průměru z hlediska spotřeby antibiotik a rezistence bakterií, tak zde jsou pozorovány všechny nebezpečné trendy odolnosti bakterií k antibiotikům. Jedná se zejména o nárůst odolnosti bakterií způsobujících infekce močových cest, kde patříme mezi nejhorší země v Evropě. Podobně dochází k vzestupu rezistence streptokoků na makrolidová antibiotika, která se používají jako záložní antibiotika pro pacienty alergické na penicilin. Velký problém nemocniční péče je ztráta účinnosti tzv. záložních antibiotik u vážně nemocných pacientů, která může vést k selhání celé nákladné léčby a smrti pacienta. Vedle nárůstu odolnosti bakterií na antibiotika se stále častěji setkáváme také s následky negativního účinku antibiotik na fyziologickou střevní flóru. Od roku 2007 v celé České republice, Vysočinu nevyjímaje, narůstá výskyt těžkých zánětů střeva u pacientů léčených běžnými antibiotiky. Toto onemocnění způsobené bakterií Clostridium difficile je příčinou úmrtí daleko většího počtu pacientů než mediálně vděčná  klíšťová encefalitida nebo meningokoková infekce.

 

V Nemocnici Nové Město na Moravě budou v rámci 3. Evropského antibiotického dne distribuovány informační letáky o racionálním přístupu k užívaní antibiotik určené ambulantním i hospitalizovaným pacientům. Další oficiální informační materiály budou přístupné na webových stránkách nemocnice. V rámci činnosti  tzv. antibiotického střediska infekčního oddělení jsou průběžně upřesňovány lokální terapeutické postupy pro nasazení antibiotik v nemocniční péči. Lékaři nemocnice budou znovu informováni o správném využívaní dostupných mikrobiologických vyšetření pro cílenou antibiotickou terapii.

 

Nepříznivý stav ve vývoji nových antibiotik nás musí vést k uvážlivému zacházení s dostupnými antibiotiky, aby jejich účinnost byla zachována i pro další generace. Je proto potřeba, aby vzdělávání laické i odborné veřejnosti nebyla záležitostí jedno dne, ale opírala se o dlouhodobou vzdělávací kampaň. Všechny tyto okolnosti vedly Ministerstvo zdravotnictví České republiky

k vytvoření Národního antibiotického programu přijatého vládou ČR v roce 2009.

 

Více informací na http://www.nnm.cz/?id=odd_inf

Prim. MUDr. Miloslav Šťastník,  infekční oddělení; tel. 566 683 390

 

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 12.11.2010 / 12.11.2010
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Informace pro veřejnost > Informace pro veřejnost

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze