Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Dokumenty odborů krajského úřadu kraje Vysočina

Mobilní verze webu

V Krems se konala mezinárodní konference na téma „Děti a zahrady“

V rámci projektu Přírodní zahrady bez hranic, který je součástí programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Rakousko, se ve dnech 8. a 9. října 2010 konala v rakouském městě Krems an Donau mezinárodní konference na téma „Děti a zahrady“.
 

 
 

K mottu konference „Zahrada – inspirující prostor pro děti a mládež“ se v úvodním slovu přihlásili zástupce zemského hejtmana dolnorakouské vlády Wolfgang Sobotka a krajský radní pro životní prostředí, Zdeněk Ryšavý, který vyzdvihl bohaté zkušenosti rakouských přátel, které mohou být pro Českou republiku inspirací. „Věřím, že i na Vysočině se najdou školy, které půjdou cestou obnovy školních zahrad. Vždyť zahrada je většinou to první místo, kde se děti setkávají s přírodou, místo, kde mohou díky zapáleným pedagogům získat kladný vztah k životnímu prostředí.“

 

Účastníci vyslechli řadu zajímavých příspěvků odborníků z USA, Velké Británie, Německa, Rakouska i České republiky, kteří představili jak teoretická východiska přínosů zahrad pro děti, tak již realizované projekty terapeutických, školních, ale i veřejných přírodních zahrad. Všichni se shodli na tom, že přírodní zahrady mohou být pro děti a mládež místy získávání zkušeností a zážitků, kde se formou hry rozvíjí fantazie a kreativita dětí.

 

Součástí konference byly též exkurze do dvou mateřských školek v Krems, jejichž zahrady byly v přírodním stylu realizovány ve spolupráci s rodiči dětí již v roce 2005. Pro děti představují takové zahrady přímo pohádkový svět. Každý si zde nalezne to své. Zahrady jsou členité, s výsadbou domácích druhů keřů a stromů, které vytváří v zahradě různá zákoutí, prolézačky a úkryty, v jejichž stínu si děti hrají, je zde mnoho hracích prvků, pískovitě, prvky s vodou, ale i produkční záhonky, na kterých si děti sami pěstují zeleninu. V zahradě mateřské školy vedené ředitelkou Annemarií Donabaumovou mají děti dokonce králíky a ukázkový úl se včelami. V dětech se tak posiluje jejich samostatnost, odpovědnost a ohled k živým bytostem, ale i spolupráce s ostatními dětmi.

 

„Musím se přiznat, že jsem byl z obou školních zahrat doslova nadšený. Moc bych přál své dceři a dalším dětem, aby mohly chodit do podobně zaměřené školky. Bohužel mám obavu, že naše někdy až přehnané bezpečnostní a legislativní předpisy neumožňují vybudování podobných zařízení,“ konstatoval na konci prohlídky Zdeněk Ryšavý.

 

  • Kristýna Balážová, odbor životního prostředí
    Krajský úřad kraje Vysočina
    mail: balazova.k@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.10.2010 / 17.10.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor majetkový

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze