Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Tiskoviny Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Mladá univerzita se přehoupla do své druhé poloviny

Mladá univerzita se přehoupla do své druhé poloviny
Osmdesátka studentů letošní Mladé univerzity strávila výukový den na Vysočině. Pro české i rakouské děti do 15 let naplánovali naši regionální organizátoři pět pracovních a zájmových aktivit a přednášek: novinářskou dílnu, přednášku o významu města ve středověku a v období renesance – Stříbrná Jihlava, návštěvu Polné s výukou písmomalířství, inspirativní zastavení v rodišti Josefa Hoffmanna a trénink návrhů v duchu jeho originálních designů nebo potkání se s netradiční hudbou kraje Vysočina.
 

 
 

„Vedle nenásilného vnímání cizího jazyka mají děti v rámci Mladé univerzity možnost navštívit zajímavá místa Vysočiny a Dolního Rakouska s tím, že nikdy nechybí zajímavá manuální nebo vědomostní aktivita,“ uvedla Marie Kružíková, radní kraje Vysočina přednosti Mladé univerzity, kterou kraj Vysočina podporuje v rámci zahraniční spolupráce s Dolním Rakouskem.

Program připravený českou stranou vycházel z představení tradičních lidských dovedností, které se časem staly běžnou součástí lidského života.

„Klasické písmomalířství je typická práce s originálem. I když se držíte šablony, vždycky vznikne původní dílo, které odrazí náladu, pocit nebo šikovnost tvůrce. Na první pohled jednoduché obkreslování má svá pevná pravidla a chce to hodně trpělivosti, než vznikne požadovaný výstup,“ zmínil Alois Pavlíček, který v Polné přednášel základy písmomalířství dvacítce prázdninových studentů.

Další pracovní aktivitu nabídla například i Vysoká škola polytechnická Jihlava. Hojně navštívený žurnalistický workshop vedl organizátor tradiční Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě Milan Pilař.  Matěj Kolář naopak naturalisticky pod širým nebem blízko Rohozné demonstroval tradiční zvuky Vysočiny. Došlo i na výrobu vlastních hudebních nástrojů.

 

Mladá univerzita je již druhým rokem prázdninový projekt pro mladé Rakušany a Čechy od 11 do 14 let.  Mezi 19. – 23. červencem si mohou studenti vyzkoušet univerzitní život, vybírat si z třicítky připravených přednášek a speciálně zaměřených dílen. Žijí ve studentském kampusu a odhalují tajemství vysokoškolského života, seznamují se se způsobem výuky a povinnostmi posluchačů univerzit. Projekt končí slavnostní promocí s obvyklým vyřazovacím rituálem.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 22.7.2010 / 22.7.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Publikace Edice Vysočiny

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze