Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Zdravotnický portál Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kvalita a zdravotní péče

 

 
 

Kvalita zdravotní péče

Kvalita zdravotní péčeKvalitou zdravotní péče ve zdravotnictví se rozumí (podle definice Světové zdravotnické organizace) souhrn výsledků dosažených v prevenci, diagnostice a léčbě, určených potřebami obyvatelstva na základě lékařských věd a praxe.

Nemocnice mívají zřízeny rady pro kvalitu. Ty se starají o celý proces, mimo jiné i o tzv. standardizaci.

Pod tímto pojmem si můžeme představit proces, který má omezit nepříznivé dopady při poskytování zdravotní péče. To jsou například nevysvětlitelné různorodosti (variace) v poskytování zdravotní péče, opožděné a pomalého zavádění efektivních léčebných a diagnostických postupů, unáhlené zavádění neefektivních a neověřených léčebných a diagnostických postupů, neadekvátní užívání efektivních léčebných a diagnostických postupů a nezodpovědné užívání neefektivních léčebných a diagnostických postupů.

Kvalita péče očima pacientů

Kvalita péče očima pacientůPacienti jsou tím, kolem čeho se celé zdravotnictví točí. Pokud nebudou mít zájem o kvalitní péči a smíří se s proklamací kvality bez předložení důkazů kvality zdravotní péče, bude kvalita zdravotní péče stagnovat nebo dokonce klesat. Je třeba zdůraznit jednu ze základních pravd kvality, která platí především ve zdravotnictví : S cenou zdravotní péče nestoupá vždy kvalita. Drahá zdravotní péče nemusí být vždy ta nejkvalitnější. Státní správa včetně Ministerstva zdravotnictví bude podporovat veškeré aktivity občanů směřující ke sledování a zvyšování kvality zdravotní péče. Nedílnou součástí pohledu pacientů jsou i průzkumy spokojenosti.

 
Zodpovídá: Bc. David Talpa
Vytvořeno / změněno: 22.4.2010 / 22.4.2010
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Zdravotnictví v Kraji Vysočina > Strategie zdravotnictví > Zdravotní plán Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze