Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

Preventivní vlak dorazil na Vysočinu

Preventivní vlak
Nehody na přejezdech, smrt na střeše vagonu po zásahu proudem z troleje s 25 000 volty, či vlakem sražený člověk, který přebíhal koleje. Při těchto neštěstích stále umírají zbytečně lidé a statistiky hovoří jednoznačně: velmi rizikovou skupinou jsou mladí ve věku od 13 do 19 let. Proto vypravily i na Vysočinu České dráhy, Policie ČR, BESIP Ministerstva dopravy, Drážní inspekce a ČD Cargo speciální Preventivní vlak. Studenti i veřejnost měli 22. března možnost navštívit promítání krátkých filmů s ukázkami reálných neštěstí na železnici, při kterých zbytečně umírají lidé, prošli praktickým nácvikem první pomoci se záchranáři a diskutovali s drážními vyšetřovateli, policisty a odborníky z BESIPu.
 

 
 

Ve vlaku, který stál celý den na hlavním vlakovém nádraží ČD v Jihlavě mohli návštěvníci na vlastní oči vidět, jak dopadne člověk, který si krátí cestu přes koleje a srazí ho vlak,  srovnání brzdné dráhy vlaku a auta, dopady nehod na přejezdech i následky zásahu proudem z troleje, kde je 25 tisíc voltů. Preventivní vlak tvoří speciální kinematovlak, diskusní vůz a vůz pro nácvik první pomoci. Program v Preventivním vlaku trvá přibližně hodinu a půl.

 

„Preventivní vlak stojí na netradiční konfrontaci mladých lidí s realitou. Nechceme říkat, to nedělej, to nesmíš, ale ukázat, jak člověk dopadne, když si nedá pozor“, říká autor projektu za ČD Ondřej Kubala. Preventivní vlak vyjede letos na jaře už pošesté a zatím ho od roku 2007 navštívilo na osm tisíc především mladých lidí. Podle Karla Šimra z Psychosociálního intervenčního týmu, který koordinuje záchranářský vůz, se neštěstím v životě není možné vyhnout, ale je možné se na ně připravit: „Je na každém z nás, jak se v takové situaci zachováme a jestli třeba zachráníme lidský život. V záchranářském voze chceme všechny povzbudit, aby se nebáli pro druhé něco udělat, a ukázat jim, že k tomu stačí úplně jednoduché věci."

 

„Pokud se nám díky Preventivnímu vlaku povede varovat mladé lidi před zbytečným hazardem a zachráníme tak třeba jen jeden lidský život, má tato akce smysl. To, že se nic nestalo, se sice nikdy nedovím, ale pevně v to věřím,“ říká Robert Drozda, inspektor ČD Cargo, který v Preventivním vlaku přednáší od samotného počátku projektu v roce 2007.

 

 „Následky dopravních nehod a dalších neštěstí spojených se železnici patří obecně k těm nejtragičtějším. Jen v roce 2009 evidovala policie 190 osob usmrcených při dopravních nehodách, při kterých došlo ke srážce vozidla s vlakem. Také začátek roku 2010 přinesl z pohledu usmrcených při těchto dopravních nehodách negativní bilanci, která vyvolala širokou diskuzi k bezpečnosti železničních přejezdů i z pohledu chování účastníků silničního provozu. Opomenout nelze ani další nešťastné události, ke kterým dochází z nepozornosti či nevědomosti,“ řekla Jana Hrvolová z Policejního prezidia ČR.

 

„Ukázat náctiletým a nezkušeným mladým lidem skutečné následky rizikového chování jejich vrstevníků doložené reálnými resp. konkrétními příběhy je jeden z nejlepších příkladů prevence,“ vysvětluje náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl, proč se kraj k Preventivnímu vlaku připojil. „Právě tak dospívající mládež nejlépe pochopí, že jejich představy zářné a skvělé budoucnosti může během vteřiny pokazit lehkomyslný hazard. Je dobré je upozornit, že některé věci a činnosti jsou v životě cennější než chvíle vzrušení nebo nepozornosti."

 

  • zpráva převzata z materiálů ČD
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.3.2010 / 23.3.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze