Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě

ilustrační foto
O tomto víkendu se v Havlíčkově Brodě uskutečnily už 19. Bramborářské dny. Setkání odborníků, semináře, ochutnávky jednotlivých odrůd, doprovodný program pro veřejnost, soutěže, to vše a ještě více nabídl letošní ročník.Tradiční místo na Havlíčkově náměstí vyměnili pořadatelé z důvodu rekonstrukce za Kulturní dům Ostrov.
 

 
 

Ve čtvrtek 15. října probíhala soutěž studentů o „Bramborový květ Vysočiny.“ Ta se skládá z teoretické části (pěstování, mechanizace, ekonomika, zpracování a ochrana brambor) a praktické části (pěstování, mechanizace, zpracování, ekonomika, ochrana brambor, cizí jazyk, mikroskopování). Odborný seminář na téma „Obchod s bramborami 2009“ zahájil v pátek 16. října hejtman Jiří Běhounek a starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová. Odborníci z oblasti zemědělství diskutovali o letošní sklizni, nových odrůdách brambor nebo také vývoji výkupních a prodejních cen. „V letošním roce se v České republice sklidí přibližně 800 tisíc tun brambor, což by mělo pro domácí spotřebu stačit. I přesto, že dochází k redukci pěstebních ploch brambor, výnosy z hektaru rostou. To odpovídá situaci ve většině západoevropských států,“ uvedl krajský radní pro oblast zemědělství Josef Matějek a dodal: „Naši zemědělci se potýkají hlavně s nízkou výkupní cenou brambor, která viditelně neodpovídá prodejní ceně na pultech obchodů a zejména supermarketů.“

 

Pro veřejnost byla v sobotu 17. října připravena soutěž v pojídání bramboráků, ve škrábání brambor na čas, ochutnávka brambor nebo také  výstava rozmanitých bramborových odrůd, které si zájemci mohli zakoupit, ať už na sadbu nebo ke konzumaci. Vystavovatelé nabízeli také zeleninu, ovoce, ryby, květiny a potřeby pro pěstitele a zahrádkáře.

Eva Neuwirthová, odbor sekretariátu hejtmana
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 161
 

Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 19.10.2009 / 19.10.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze