Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Přemnožení kůrovce hrozí i Vysočině

kůrovec
I přes veškeré úsilí vlastníků lesů stoupá na Vysočině kůrovcové nebezpečí. Přemnožení brouka poškozujícího lýko stromů je důsledkem teplého a suchého počasí, dále letošních i loňských kalamit, zejména větrných. Vlastníci lesů a lesníci zpracovávali kalamitní dřevo s maximálním úsilím, nicméně i tak, vlivem dalších okolností, se v lesích kůrovec rozmnožil.
 

 
 

Přemnožení kůrovce je nebezpečné především ve smrkových monokulturách. Jeho nebezpečnost stoupá v polohách, kde smrk není v optimu. Kůrovcem napadené stromy, které mohou vytvářet kůrovcová ohniska, je třeba urychleně zpracovat či asanovat. Výskyt napadených lokalit je třeba mapovat i v zimě. Ze stromů, které byly kůrovcem dříve napadnuty, bude totiž kůra opadávat a stanou se tak snadno rozpoznatelnými. Těmto místům je třeba na jaře příštího roku a v následujícím období věnovat maximální pozornost. Kůrovec zde přezimoval, a to zejména v hrabance, a hrozí, že bude v jarních měsících napadat další stromy. „Vlastníci lesa by měli období vegetačního klidu v co možná největší míře využít k provedení potřebných prací v lesích. Svoji pozornost by měli soustředit především tam, kde je k lesům přístup pouze po zemědělských pozemcích. K těmto lesům je přístup v průběhu roku díky intenzivnímu hospodaření na zemědělských pozemcích ztížen. Liknavost a nedůslednost v této oblasti znamená jen další škody v lesích a nemalé finanční ztráty z prodeje dřeva“, řekl Josef Matějek, radní pro lesní hospodářství.   

 

Na přelomu srpna a září letošního roku bylo nejvíce nezpracovaného kůrovcového dřeva na Pelhřimovsku, Třebíčsku a také na Havlíčkobrodsku.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 15.10.2009 / 15.10.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze